Arylstyrylimidazo[1,2-a]pyridin bileşiklerinin biyolojik aktivitesinin incelenmesi
Investigation of biological activity arylstyrylimidazo[1,2-a] pyridin components
- Tez No: 460949
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İmidazo[1,2-a]piridinler (IPs) kimyasal yapı açısından benzodiazepin benzeri yapıya sahip olmalarından dolayı psikoaktif ilaç olarak bilinir. İmidazo[1,2-a]piridin türevleri, çeşitli anksiyolitik ilaçlar olarak kullanılan alpidem, neopidem ve saripidem; uykusuzluk tedavisinde kullanılan zolpidem gibi ilaçların yanı sıra diğer antiviral, antikanser, antiinflamatuar gibi farmakolojik açıdan önemli etkileri olan moleküllerin ana iskeletini oluşturmaktadır. Bu çalışmada arylstyrylimidazo[1,2-a]piridin bileşiklerinin çeşitli patojen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal, antioksidan aktiviteleri ve DNA etkileşimleri araştırılmıştır. Bu amaçla maddelerin antimikrobiyal etkileri kuyu difüzyon yöntemiyle incelenmiştir. Maddelerin Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus cereus NRRL B-3711, Klebsiella pneumonia ATCC 13883, Escherichia coli ATCC 35218, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Salmonella typhimurium ATCC 14028, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Proteus vulgaris RSKK 96029, Enterococcus hirae ATCC 9790 Candida albicans ATCC 10231, Candida krusei ATCC 6258, Candida tropicalis NRRL-Y 12968'e herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Maddeler ile plazmit DNA arasındaki etkileşim agaroz jel elektroforezi yöntemiyle incelenmiştir. Maddelerin konsantrasyona bağlı DNA'yı parçalama ve kesme şeklinde etki gösterdiği bulunmuştur. Bu bileşikleri antimikrobiyal ilaç ve antikanser ajan olarak değerlendirebilmek için detaylı araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Imidazopyridines are known as a pyscho active drugs that are benzodiazepine-like drugs in chemical structure. Imidazo [1,2-a] pyridine derivatives are, consisted of various anxiolytic drugs such as alpidem, necopidem, saripidem; insomnia drug zolpidem as well as main structure of the molecules which have important pharmacological activities such as antiviral, anticancer, anti-inflammatory. In this study arylstyrlimidazo[1,2-a]pyridine components of antimicrobial, antioxidant activity on several pathogen microorganisms and DNA interactions were investigated. For that purpose the antimicrobial, antioxidant activity of the extract was analysed by using agar well diffusion method. It was observed that compounds had no antimicrobial activity aganist on several pathogen microorganisms Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus cereus NRRL B-3711, Klebsiella pneumonia ATCC 13883, Escherichia coli ATCC 35218, Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Salmonella typhimurium ATCC 14028, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Proteus vulgaris RSKK 96029, Enterococcus hirae ATCC 9790, Candida albicans ATCC 10231, Candida krusei ATCC 6258, Candida tropicalis NRRL-Y 12968. The interaction between components and DNA was analyzed by agarose gel electrophoresis. It was found that components caused DNA destruction and cleavage activity. The advanced studies should make to rate this components as antimicrobial drug and anticancer agent.