Esnek bir mikrodenetleyici eğitim seti geliştirilmesi
Development of a flexible microcontroller training set
  1. Tez No: 460950
  2. Yazar: MUSTAFA DARKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mikrodenetleyiciler elektronik devrelerde çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu alandaki eğitim ihtiyacını karşılamak için piyasada birçok mikrodenetleyici deney seti mevcuttur. Bu deney setlerinin ortak özelliği; devre bağlantılarının DIP-anahtar ve soketli kablolar ile öğrenciler tarafından gerçekleştirilmeleridir. Bunun sonucu olarak ilerleyen zamanlarda yoğun kullanım nedeniyle DIP-anahtarlar, soketler, kablolar ve hatalı bağlantılardan dolayı deney seti üzerindeki malzemelerde arızalar meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada, anılan olumsuz şartlar düşünülerek mevcut mikrodenetleyici deney setlerinin aksine, kullanım bakımından daha pratik, öğrenme bakımından daha kolay, zamandan kazandıran, verimli ve arıza yapma ihtimali az bir mikrodenetleyici deney seti dizaynı hedeflenmiştir. Bu amaçla deney bağlantı şemasını elektronik olarak gerçekleştirebilecek analog anahtar matris kartı tasarlanmıştır. Böylece öğrencilerin DIP-anahtar, kablo ve soketlerle uğraşmasına gerek kalmadan hem zamandan kazanarak hem de kullanım hatalarından veya yanlış bağlantılardan kaynaklanan arızalanma olasılığını ortadan kaldırarak daha güvenli ve verimli deney yapmalarına imkân sağlanmaktadır. Analog anahtarlama entegrelerinin kontrolü için CPLD (Complex Programmable Logic Device-Karmaşık programlanabilir lojik devreler) kartı ve uygulamalar için 8051 tabanlı bir mikrodenetleyicili geliştirme kartı kullanılmıştır. Sistemdeki mevcut uygulamalar 8051“C”programlama diliyle gerçekleştirilmiştir. CPLD konfigürasyon yazılımı VHDL dilinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca otomatik konfigürasyon için C# dilinde görsel bir arayüz programı geliştirilmiştir. Arayüz programı, hem CPLD hem de 8051 mikrodenetleyicisini seçilen deneyin gerektirdiği şekilde programlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Microcontrollers have a very wide field of usage in electronic circuits. There are many microcontroller training sets on the market to meet the needs of the education in this field. A common feature of these sets is that the circuit connections are made by the DIPswitches and plug-in cables by the students. As a result, due to intensive use in the future, defects may occur in the materials on the training set due to DIP-switches, sockets, wires and incorrect connections. In this study, unlike the current microcontroller training sets, it is a aimed to design a microcontroller experiment set which is more practical to use, easier to learn, time-saving, efficient and less likely to breakdown. For this purpose, an analog switch matrix card, which can electronically execute the experiment connection diagram, has been designed. This makes it possible for students to experiment more safely and efficiently by not only providing to deal with DIP-switches, cables and sockets, but also saving time as well by eliminating the possibility of malfunctions caused incorrect connections or usage. An 8051 based microcontroller development card was used for CPLD card (Complex Programmable Logic Device) and applications for control of analogue switch gear integrations. Existing applications in the system are implemented in 8051“C”programming language. CPLD configuration software is implemented in VHDL language. In addition, a visual interface program has been developed in the C# language for automatic configuration. This interface program can program both CPLD and 8051 microcontrollers as the required by the selected experiment.