Riskli yapıların tespit edilmesine ilişkin esaslar ile birinci ve ikinci aşama değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of principles related to determination of risky structures with first and second stage assessment methods
- Tez No: 460948
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemiz yüz ölçümünün büyük bir kısmı deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Deprem ve diğer doğal afetler can ve mal kaybına neden olabilecek faktörlerdendir. Yapı stoğunun büyük bir çoğunluğunun mühendislik hizmeti almamış olması ya da yönetmeliklere uygun olarak yapılmaması, olası bir depremde can kaybını artıracaktır. Yapı stoğunun kötü olması, altyapı eksikliği, sosyal donatı eksikliği gibi nedenler kentsel dönüşümü zorunlu kılmıştır. Kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacı ile yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile riskli alan ve riskli yapıların dönüştürülmesi sağlayacak kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Bu tez çalışmasında belirlenen bir alandaki tüm yapılara hızlı tarama yöntemi uygulanmış, tarama sonuçlarına istinaden 60 adet yapı seçilmiş ve belirlenen bu yapılara Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslara göre riskli yapı tespiti yapılmıştır. Ayrıca ulusal ve uluslararası literatür taranarak alternatif ikinci aşama değerlendirme yöntemi belirlenmiş ve söz konusu 60 adet yapı, bu yöntem ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, RYTE ile birinci ve ikinci aşama değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of our country area is located on seismic zone. Earthquake and other natural disasters can cause loss of life and property. The majority of structural stocks which are lack of engineering services or which have not been constructed in accordance of provisions of regulations can increase the loss of life in a possible earthquake. Urban transformation has become a necessity for reasons such as bad construction, lack of infrastructure, lack of social facilities. The Law on Transformation of Areas Under Disaster LAW No. 6306, which was put into effect with the aim of realizing urban transformation, made legal arrangements to transform risky areas and risky structures. In this dissertation, fast scan method was applied to all the structures in a determined area and 60 structures were selected in view of the scan results and these buildings have been subjected to risky structure test according to the Principles for the Determination of Risky Structures. Moreover, national and international literatures have been reviewed, an alternative“Second Stage Assessment Method”was determined and these chosen 60 structures have been investigated by this determined assessment method. As a result, in this study the Principles for the Determination of Risky Structures has been compared with the first and the second stage Assessment Method.