Fonksiyon uzaylarında istatistiksel yakınsaklık
Statistical convergence in functional spaces
- Tez No: 460976
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN ÖZKURT, PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Analizdeki temel sorulardan biri sürekli fonksiyon dizisinin noktasal yakınsadığı fonksiyonun sürekli olmasını gerektiren koşulların bulunmasıdır. 1883 yılında Arzela, kapalı ve sınırlı aralıklar üzerinde tanımlı reel değerli sürekli fonksiyon dizisinin limit fonksiyonunun sürekli olması için gerek ve yeter koşulu quasi-uniform yakınsaklık kavramı sayesinde verdi. Bu makale yeni bir alan başlatarak birçok çalışmanın doğmasına sebep olmuştur. Caserta, A. ve arkadaşları (2011) Arzela ve Alexandroff koşullarını istatistiksel yakınsaklık kavramını kullanaraktan farklı bir ispat sundular. Bu çalışmada, Caserta, A. ve arkadaşlarının sunduğu birçok temel yakınsaklık kavramlarını istatistiksel yakınsaklık kavramına uyarlaması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
One of the main questions in analysis is what precisely must be added to pointwise convergence of a sequence of continuous functions to preserve continuity of the limit function? In 1883 Arzela gave a necessary and sufficient condition via quasi-uniform convergence for the pointwise limit of a sequence of real-valued continuous functions on a compact interval to be continuous. Arzela's work initiated a study that led to several outstanding papers. Caserta, A. and et al. offer a direct proof of the equivalence of Arzela and Alexandroff conditions using statistical convergence. In this study, we examine the statistical versions of several classical kinds of convergence of sequences of functions introduced by Caserta (Caserta, 2011) from a topological space to a metric space.