Farklı sosyoekonomik düzeylerden gelen 12-15 yaşlarındaki ergenlerde formel işlem düşüncesinin gelişim düzeyi
- Tez No: 41471
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
132 BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Piaget, insan bilişini karmaşık bir organizmanın karmaşık bir çevreye biyolojik uyumunun özel bir şekli olarak tanımlamaktadır. Son derece aktif olan bilişsel sistem dışsal verileri içe alarak, onları yo rumlayıp dönüştürerek ve yeniden düzenleyerek kendi yapılarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda bilişsel gelişim yapısal bir dengesizlik durumdan yeni ve daha üst düzeyde bir denge durumuna geçiş olarak kavramsallaştırılmıştır. Bilişsel gelişimi bir dengelenme süreci olarak kabul edersek, en üst düzeydeki dengeye ergenlikte forrriel düşüncenin kazanılmasıyla ulaşılmaktadır. Piaget'nin kuramında formel düşünceye geçişi belirleyen beş dönüşüm söz konusudur. Birincisi, varsayımlar üzerinde akıl yürütme yeteneğidir. Formel düşünce olguların kavranmasında soyut, var- sayımlı-tümdengelimli bir yaklaşım içermektedir. îkinci dönüşüm, önermeler mantığının kullanılmasıdır. Daha önce önermeler-içi işlemlerle akıl yürütebilen çocuk formel işlemlerin kazanılmasıyla önermeler-arası işlemlerle akıl yürütebilmektedir. İkinci dönüşümün sonucu olan üçüncüsü ise, yapıyı içerikten tamamen ayırt edebilme ye teneğidir. Yani ergen bir önermeyi sembolik mantığın işaretleriyle değiştirebilme yeteneğine ulaşmaktadır. Dördüncü dönüşüm, formel işlemlerin kombinatuvar doğasıdır. Bu dönüşüm sayesinde ergen, işlemler üzerinde işlemlerin gerçekleştirilmesi anlamındaki ikinci de receden işlemleri başarabilmektedir. Bu ikinci dereceden işlemler, sıkıca örülmüş bir sistem oluşturmaktadır. Dördüncü dönüşümün bir133 sonucu olan beşinci dönüşüm, sıkıca örülmüş kapalı sistemin ergenin gerçek durumları mantıksal olarak üretilebilen tüm olası durumlar takımına dahil edebilmesine, olanak tanımasıdır. Piaget'ye göre formel evrede kurulan iki bütünsel yapı ile bu dönüşümler başarılmaktadır. Bunlardan biri önermelerin birleştirilmesini olanaklı kılan kombinatuvar sistem, diğeri de INRC grubu 'dur. Piaget, ilk yazılarında formel düşüncenin erken ergenlikte (12-15 yaşlar) kazanıldığını iddia etmektedir. Ancak Inhelder ve Piaget tarafından geliştirilmiş problemleri kullanarak bu varsayımı sınayan araştırmacılar, ergenlerin ve yetişkinlerin ancak %40 ile %60'ımn for mel düşünceye ulaşabilmiş olduklarını ortaya koymuştur Bu bulgular üzerine Piaget, belki de tüm insanların formel düşünceye ulâşamayabileceklerini ve sosyal çevrenin formel düşüncenin kazanılmasını önemli oranda etkileyebileceğini ileri sürmüştür. Bizim araştırmamızda da 12-15 yaşları arasındaki Türk ergenlerinin formel düşünce düzeyi saptanmaya çalışılmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde formel düşüncenin gelişiminde sosyoekonomik düzey, cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyi etkenlerinin etkisi araştırılmıştır. Böylece Piaget'nin savının Türk kültüründe sınanması söz konusu olmaktadır. Deneklerin formel düşünce düzeylerinin değerlendirilmesinde, Arlin tarafından 1984'te geliştirilmiş ve Türkiye için geçerlik ve güvenirlik çalışmaları araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş“Arlin Formel Akıl Yürütme Tesf'i (AFAYT) kullanılmıştır. AFAYT'ı oluşturan maddeler Inhelder ve Piaget'in (1958) formel işlemler evresiyle bağlantılı kavramları kullanabilme yeteneğini değerlendirmek amacı ile uyguladıkları problemlerle paralellik göstermektedir. ”Sekiz formel134 işlem şeması" olarak adlandırılan bu kavramlar şunlardır: 1) Çoklu ödünleme, 2) karşılıklı bağıntı, 3) olasılık, 4) kombinasyon, 5) orantı, 6) doğrudan smamasız korunum, 7) mekanik denge, 8) iki ya da daha fazla referans çerçevesinin eşgüdümlenmesi. AFAYT'ın Türk öğrenciler üzerindeki geçerlik ve güvenirlik çalışması alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeyden gelen 6. ve 8. sınıfa devam eden 413 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Güvenirliğin saptanması için iç tutarlılığa bakılmıştır. Alfa değerleri 6. sınıf için.52, 8. sınıf için.67 ve 6. ve 8. sınıf için.66 olarak saptanmıştır. Geçerliliğin saptanması için deneklerin ölçeğin uygulandığı- öğretim yılındaki Fen Bilgisi I. Dönem başarı notu ölçüt değişken olarak kabul edilmiştir. Deneklerin AFAYT'inden elde ettikleri puan ile Fen Bilgisi başarı notları arasındaki korelasyon 6. sınıf için.32, 8. sınıf için.48 ve 6. ve 8.
Özet (Çeviri)
170 SUMMARY The purpose of this study was to investigate the level of formal operational thought in Turkish adolescents and to test the effects of socioeconomic status (SES, low vs high), sex, age and grade level on its acquisition. The sample consisted of 490 subjects aged from 12 to 15 years (sixth and eighth graders). 248 of them (96 female, 152 male) were from high class and 242 of them (134 female, 108 male) were from low class families.“Arlin Test of Formal Reasoning”(ATFR) was administered to asses the students' levels of cognitive development. The items in ATFR closely parallel the description of tasks employed by Inhelder and Piaget (1958) to clinically asses an individual's ability to use eight specific concepts associated with the stage of formal operations. These eight formal concepts by name are: 1) Multiplicative compensation, 2) correlation, 3) probability, 4) combinations, 5) proportions, 6) form of conservation beyond direct verification, 7) mechanical equilibrium, and 8) the coordination of two or more systems of reference. The results indicate that: 1) 30.22% of high ses 6th graders, and 73.11% of high ses 8th graders reached formal operational stage. However only 0.84% of low ses 6th graders and 7.25% of low ses 8th graders were showing formal operational thinking. 2) there was a significant difference in the level of formal reasoning between high ses 6th grade girls and boys in favor of boys.171 3) there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between high ses 6th grade 12 and 13 year old subjects. 4) there was a significant difference in the level of formal reasoning between high ses 8th grade girls and boys in favor of boys. 5) there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between high ses 8th grade 14 and IS year old subjects. 6) there was a significant difference in the level of formal reasoning between high ses 6th and 8th grade subjects in favor of 8th grade. 7). there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between low ses 6th grade girls and boys. 8) there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between low ses 6th grade 12 and 13 year old subjects. 9) there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between low ses 8th grade girls and boys. 10) there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between low ses 8th grade 14 and 15 year old subjects. 11) there wasn't a significant difference in the level of formal reasoning between low ses 6th and 8th grade subjects. 12) there was a significant difference in the level of formal reasoning between high and low ses 6th grade subjects in favor of high ses subjects. 13) there was a significant difference in the level of formal reasoning between high and low ses 8th grade subjects in favor of high ses subjects.