Atom–yüzey etkileşmesi: Potansiyel enerji yüzeyi
Atom–surface interaction: Potential energy surface
- Tez No: 461007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN DOĞAN VURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, H atomu ile Pt(111) yüzeyi arasındaki potansiyel enerji yüzeyinin tanımlanması teorik olarak yapıldı. Potansiyel enerji yüzeyinin belirlenmesi için London-Eyring-Polanyi-Sato potansiyeli kullanıldı. Bu potansiyele ait parametrelerin bulunması için, H – Pt(111) yüzeyi etkileşmesi için yoğunluk fonksiyoneli teorisi metodu ile hesaplanan enerji değerleri kullanıldı. Potansiyel enerji yüzeyinin tanımlanması sayesinde hidrojen atomunun yüzey üzerinde tutuna bildiği bölgeler ve alt yüzeye geçtiği bölgeler tespit edildi. Yüzeyin boşluk bölgeleri, hem alt yüzeye geçiş bölgesi hem de yüzey üzerinde tutunabileceği bölgeler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the identification of the potential energy surface between the H atom and Pt (111) surface was theoretically done. London-Eyring-Polanyi-Sato potential was used to determine the potential energy surface. In order to find the parameters of this potential, the energy value belonging of H - Pt (111) interaction calculated by the density functional theory method was used. By identifying the potential energy surface, regions where the hydrogen atom is known to adsorb on the surface and where it passes easily to the bottom surface were detected. It has been shown that the hollow sites of the surface are regions where both the transition region to the subsurface and the surface can be held on the surface.