Hidrojen ve döteryum molekülleri ile Cu n atom topaklarının çarpışmasının incelenmesi
Investigations of collisions of Cu n clusters with hydrogen and deuterium molecules
- Tez No: 165938
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
HİDROJEN VE DÖTERYUM MOLEKÜLLERİ İLE Cu“ TOPAKLARININ ÇARPIŞMALARININ İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Nada ELZEIN EISA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Bu çalışmada moleküler dinamik simülasyonu kullanarak Hidrojen ve Döteryum molekülleri ile Cu”(n=6-7-8-9-10-l 1-12-13-14) bakır topağının farklı sıcaklıklardaki etkileşimleri yan-klasik simülasyon metodu ile incelendi ve sonuçları tartışıldı. Topağın minimum geometrisi ısısal soğutma yöntemi ile elde edildi. Reaksiyonu temsil eden potansiyel enerji, topak atomları arasındaki etkileşmeyi göstermek için, embedded-atom (EAM) potansiyel modeli olarak seçildi ve molekül ile topak arasındaki etkileşim ise LEPS (London-Eyring - Polanyi-Sato) potansiyel enerji yüzeyi ile tanımlandı. Etkileşmenin her iki kanalı, reaktif (molekülün topağa bozunarak tutunması) ve reaktif olmayan (topaktan molekülün saçılması) incelendi. Etkileşmede, bozunarak tutunma ihtimali, tesir kesiti ve reaksiyon oran sabiti, molekülün başlangıç kuantum titreşim-dönme durumunun, çarpışma enerjisinin, çarpışma etki parametresinin, H2 ve D2 izotop etkisini ve topağın hazırlandığı sıcaklığın (OK, 296K, 834K, 1014K, 1554K) fonksiyonu olarak incelendi. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Moleküler dinamik simülasyon, topaklar, bozunarak tutunma, bakır, hidrojen/döteryum Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman ÖZÇELİK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS OF COLLISIONS OF Cun CLUSTERS WITH HYDROGEN AND DEUTERIUM MOLECULES (Ph. D. Thsesis) NADA ELZEIN EISA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT In this work with a use of molecular dynamic simulations we investigate and report the results of a quasiclassical simulation study of the interaction of Hydrogen and Deuterium molecules with Copper cluster Cu" (n=6-7-8-9-10-ll- 12-13-14 atoms) at different temperature scales. The minimum geometry of the cluster was obtained by the thermal qunching method. The potential energy representing the reaction was chosen to be the embedded-atom (EAM) potential model to represent the interaction between the atoms in the cluster, and the interaction between the molecule and cluster was described by LEPS (London- Eyring-Polanyi-Sato) potential energy surface. Both channels, the reactive (dissociate adsorption of the molecule on the cluster) and the non-reactive (scattering of the molecule from the cluster) are considered. The dissociative chemisorption probability, cross sections and rate constants are examined as functions of the initial quantal rovibrational state of the molecule, collision energy, impact parameter, H2 and D2 (isotopic effect), and the temperature of the clusters (OK,296K,834K,1014K,1554K). Science code : 404.05.01 Key Words : Molecular Dynamic Simulation, Clusters, Dissociative chemisorptions, Copper, Hydrogen/Deuterium Page number : 109 Adviser : Prof. Dr. Süleyman Özçelik