Tarımsal ve endüstriyel artıklar tarafından toprakların kirlenmesi
Soil pollution by industrial and agricultural waste
  1. Tez No: 461031
  2. Yazar: BLED ABDALAH FADEL ABDALAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL SARIYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern ekonomilerde, tarım, sanayi ve ulaşım da dahil olmak üzere çeşitli faaliyet türleri, büyük miktarda atık ve yeni tür kirleticiler üretmektedir. Toprak, hava ve su geleneksel olarak tüm bu atıkların bertaraf edilmesi için alanlar olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, şehir çöplüğünün Kastamonu'daki toprak elementi konsantrasyonları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Toprak örnekleri şehir çöplüğünden uzakta beş konumdan (mesafeden) (merkez, 100 m, 200 m, 300 m, 400 m ve 2 km) ve üç yönden (doğu, kuzey ve güney) alınmıştır. Toprak örnekleri her örnekleme alanında iki toprak çukuru kazarak 0-5 cm, 5-10 cm, 10-15 cm ve 15-20 cm'lik rastgele toplanmıştır. Toprak örnekleri, toprak pH, tekstür ve bazı toprak elementi konsantrasyonları (Co, Fe, Mn, Zn, Pb, Ni, Hg, Cu, Cr, Cd ve As) bakımından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern economies, various types of activity, including agriculture, industry and transportation, produce a large amount of wastes and new types of pollutants. Soil, air and water have traditionally been used as sites for the disposal of all these wastes. Main aim of this present study was to investigate the effects of city rubbish dumping place on soil element concentrations in Kastamonu. Soil samples were taken from 5 locations (distances) (center, 100 m, 200 m, 300 m, 400 m and 2 km) and three directions (east, north and south) away from the city rubbish dumping place. The soil samples were taken randomly from 0-5cm, 5-10 cm, 10-15 cm and 15-20 cm soil depths by digging two soil pits at each sampling site. The soil samples were analyzed for soil pH, soil texture, bulk density, some soil elements concentrations (Co, Fe, Mn, Zn, Pb, Ni, Hg, Cu, Cr, Cd and As).