Çeşitli plastik atıkların HDF üretim sürecinde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of using possibilities various plastic wastes for production process of HDf
  1. Tez No: 461032
  2. Yazar: TUBA KÜLÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ahşap malzemeye plastik atık ilavesi ile HDF üretimindeki temel amaç; ahşap malzemenin birçok kullanım yeri için olumsuz olarak düşünülen boyutsal kararsızlığı gibi özelliklerini iyileştirmek ve aynı zamanda HDF levhalarında mevcut fiziksel ve mekanik özelliklerini artırmaktır. Ayrıca giderek artan plastik malzeme atıkların oluşturduğu çevre kirliliğinin engellenmesinde alternatif bir yöntem olarak orman ürünleri endüstrisinde katkı maddesi olarak değerlendirilmesi günümüzde yaygın bir şekilde araştırılma yapılan bir konudur. Bu çalışma ile lif levha endüstrisi için önemli derecede katkı maddesi olma potansiyeli olduğu düşünülen, plastik atıklarda bulunan farklı özelliklerdeki polimerlerin, odun liflerine ilave edilerek HDF üretiminde değerlendirilmesi araştırılmıştır. Bu amaçla da; odun lifleri ile plastik atıklardan elde edilen; polietilen tereftalat (PET), polipropilen (PP) ve polistiren (PS) polimerlerinin kullanımı incelenmiştir. Kastamonu Entegre AŞ.' den temin edilen hazır tutkallı kayın ve çam lifleri ile farklı miktarlarda karıştırılarak (25/75, 50/50, 75/25) plastik katılarak yaklaşık 31x36x1,1 cm ebatlarında ortalama 0,8 gr/cm3 yoğunluğu olacak şekilde levhalar üretilmiştir. Üretilen levhaların yoğunluk, rutubet, su alma, kalınlığına şişme, elastikiyet modülü ve eğilme direnci değerlerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Sonuçta elde edilen karışım levhaların belirli kullanım yerleri için % 100 odun lifi kullanılarak elde edilen lif levhalara alternatif hammadde olabileceği rahatlıkla söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the addition of plastic wastes to HDF process is to improve the physical and mechanical properties of HDF panels such as dimensional stability, is disadvantage for some application area. Using plastic wastes in forest product industry as an additive material for alternative solution method for decreasing the environmental pollution. In this study, usibility of plastic wastes, which have various characteristics and considerably potential as an additive material for wood fibers, were searched in HDF production process. For this purpose, Polyethylene terephthalate (PET), polypropylene (PP) and polystyrene (PS), wastes, with different mixture ratios with wood fibers were used in HDF production process. They were mixed with already prepared glued beech and pine fibers in different amounts (25/75, 50/50, 75/25) which were provided by Kastamonu Integrated. The sizes of the manufactured boards are approximately 31x36x1,1 cm and averagely the density is around 0,8 g/cm3. The changes on density, dampness, water uptake, thickness swelling, elasticity modulus and bending strength of the produced fiber boards were examined. As a result of these; it is possible to easily say that: for some usage areas, the produced mixture can be used instead of 100 % wood fiber.