Radyasyon terapi: Brakiterapi
Radiation therapy: Brachytherapy
  1. Tez No: 461034
  2. Yazar: MARDEYA A. ABDELSAIAD EMAYOF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physics and Physics Engineering, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Brakiterapi, kapsüllenmiş küçük radyoaktif kaynakların, hedef hacim üzerine veya yakınına yerleştirilmesiyle, vücudun çeşitli yerlerinde kanserlerin iyileştirici tedavisinde kullanılan önemli bir yöntemdir. Bu yöntemde hedef hacim tarafından absorbe edilen doz, implantasyon kaynaklarından uzaklaştıkça düşmektedir. Yüksek dozlar kısa süreli olarak lokalize hedef bölgeye verilmekte ve bu da çevredeki normal dokuların korunmasını sağlamaktadır. Brakiterapi, düşük doz oranı (LDR) veya yüksek doz oranı (HDR) teknikleri kullanılarak uygulanabilmektedir. Brakiterapi kaynağının kalibrasyonu, uluslararası önerilen miktarların birinde belirtilen kaynak gücünün değerlendirilmesidir (referans hava kerma oranı veya hava kerma gücü). Brakiterapi kaynaklarının doz hesaplamasının doğruluğunu artırmak için, bilinen olasılık dağılımlarını kullanan Monte Carlo yöntemi tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Brachytherapy is an important modality in the curative management of cancers in a numerous sites of the body, which based on a precise placement of small radioactive encapsulated sources within or closed to the target volume. The absorbed dose fall-off with increasing distance from the implantation sources. High doses deliver safety to localized target region over short time, while sparing the surrounding normal tissues. Brachytherapy can be provided using low dose rate (LDR) or high dose rate (HDR) techniques. Calibration of brachytherapy source is the evaluation of the source strength where expressed in one of the internationally recommended quantities: either reference air kerma rate or air kerma strength. AAPM TG 43 had been suggested to calculate the dose around brachytherapy sources; to increase the accuracy of dose calculation it is required to use of a computational tool known as Monte Carlo method, which is samples from known possibility distributions to determine the typical behavior of a system.