Bor nötron yakalama tedavisi
Boron neutron capture therapy
- Tez No: 461035
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATIF ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physics and Physics Engineering, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kanser ve tümörler farklı radyasyon türleriyle uzun yılladır tedavi edilmektedir. Radyasyon tedavisinde hastanın sağlıklı dokularına mümkün olduğunca daha az doz verilmeli ve mümkünse sadece hastalıklı dokular yok edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de Bor Nötron Yakalama Tedavisidir(BNCT). Bu çalışmada kanserli hastaların Bor Nötron Yakalama Tedavisi (BNCT) için uygun nötron kaynakları tartışılmıştır. Bu nötron kaynaklarının avantajları ve dezavantajları irdelenmiştir. Bu amaçla, nükleer reaktör nötron kaynakları, izotopik nötron kaynakları ve hızlandırıcı kullanılarak elde edilen nötron kaynakları ve BNCT için dünyadaki son gelişmeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer and tumours have been treated with different types of radiation for many years. In Radiation Therapy, a less dose should be given to patients' healthy tissues as possible and only the diseased tissues have been tried to destroy as much as possible. One way of the treatments for this purpose is Boron Neutron Capture Therapy (BNCT). In this study, suitable neutron sources for Boron Neutron Capture therapy for cancer patients have been discussed. The advantages and disadvantages of these neutron sources have been discussed. For this purpose, nuclear reactor neutron sources, isotopic neutron sources, neutron sources obtained using accelerator and recent developments for BNCT in the world have been evaluated.