The potential impacts of using artificial intelligence on public administration comparative study: Türkiye & UAE (2018-2024)
Kamu yönetiminde yapay zeka kullanımının olası etkileri: Karşılaştırmalı bir çalışma – Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (2018–2024)
  1. Tez No: 952342
  2. Yazar: RENAD ALMAJDALAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yapay Zeka (YZ), kamu yönetiminde dönüştürücü bir güç olarak ortaya çıkmakta ve verimlilik, duyarlılık ve hizmet sunumunda potansiyel kazanımlar sunmaktadır. Dünya çapındaki hükümetler dijital modernizasyon ve idari reformun ikili zorunluluklarıyla karşı karşıya kaldıkça, YZ teknolojileri kamu sektörü operasyonlarını yeniden şekillendirmeyi ve vatandaş-devlet ilişkilerini yeniden tanımlamayı vaat ediyor. Ancak YZ'nin kamu yönetimine entegrasyonu, etik, hesap verebilirlik, düzenleyici yeterlilik ve sosyo-politik sonuçlar konusunda da acil endişeler doğurmaktadır. Bu tez, stratejik olarak önemli ancak yapısal olarak farklı iki ülkede kamu yönetiminde YZ benimsenmesinin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır: Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). 2018'den 2024'e kadar olan dönemi kapsayan çalışma, bu ülkelerin ilgili yönetim modellerinin, kurumsal kapasitelerinin, dijital stratejilerinin ve politik ortamlarının YZ yörüngelerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Teknoloji Kabul Modeli'ne (TAM) dayanan nitel bir metodoloji aracılığıyla, kurumsal ve etik yönetim çerçeveleriyle desteklenen araştırma, yönetimde yapay zeka odaklı dönüşümün fırsatlarını ve zorluklarını araştırıyor. Seçkin paydaşlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve ulusal politikaların ve stratejik belgelerin incelenmesi temel veri kaynakları olarak hizmet ediyor. Siyasi bağlam, AI'nın yönetişimde benimsenmesini önemli ölçüde şekillendirir. BAE gibi merkezi yönetişim modellerinde, AI benimsenmesi dijital dönüşümü önceliklendiren yukarıdan aşağıya ulusal stratejiler tarafından yönlendirilir. Tersine, Türkiye gibi ülkelerde, AI benimsenmesi düzenleyici ve ekonomik faktörlerin bir kombinasyonundan etkilenir ve bu da daha kademeli ve uyarlanabilir bir entegrasyon süreciyle sonuçlanır. Salamon'un Yönetişim Araçları Çerçevesi, farklı yönetişim modellerinin AI uygulamasını nasıl etkilediğini değerlendirmek için kullanılır ve ulusal politikaların, liderlik direktiflerinin ve idari yapıların AI yönetişimini ve kamu sektörü inovasyonunu nasıl etkilediğine dair karşılaştırmalı bir analiz sunar. Siyasi liderlik ve vizyon, hükümette AI inovasyonunu katalize etmede ve sürdürmede temeldir. BAE, merkezi liderliğin, stratejik öngörünün ve özel kurumların hızlı dönüşümü nasıl sağlayabileceğine örnek teşkil ediyor, ancak bunun gözetim, katılım ve etik inceleme mekanizmalarıyla dengelenmesi gerekiyor
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of Artificial Intelligence (AI) has significantly influenced public administration, presenting both transformative opportunities and profound challenges. This dissertation investigates the potential impacts of AI on public administration through a comparative study of Türkiye and the United Arab Emirates (UAE) from 2018 to 2024. As governments increasingly adopt AI-driven technologies to improve efficiency, streamline decision-making, and enhance service delivery, it is crucial to assess the effectiveness, ethical implications, and societal consequences of these implementations. While AI has the to revolutionize governance by automating routine administrative tasks, enabling data-driven policy decisions, and fostering transparency, its integration raises critical concerns regarding privacy, accountability, fairness, and workforce implications.This study employs a qualitative comparative approach, utilizing the Technology Acceptance Model (TAM) as a theoretical framework to analyze AI adoption in public administration. Through an in-depth examination of policy documents, AI strategies, and stakeholder perceptions, supplemented by semi-structured interviews with government officials, technology experts, and policymakers, this research identifies key factors shaping AI acceptance and implementation in both countries. The study explores the similarities and differences in AI adoption, focusing on regulatory frameworks, technological readiness, ethical governance, and societal attitudes toward AI-driven public services. Findings suggest that while both Türkiye and the UAE have pursued AI integration as a means to modernize governance, their approaches are shaped by distinct political, economic, and cultural contexts. The UAE's centralized and visionary approach has positioned AI as a cornerstone of national development, supported by robust investment and strategic planning. In contrast, Türkiye has demonstrated a more decentralized and evolving adoption pattern, influenced by its unique administrative structure and regulatory landscape. The study also highlights key challenges such as ethical dilemmas in AI decision-making, concerns over bias and discrimination in automated systems, and the potential displacement of human workers. By providing a comparative analysis of AI's role in public administration, this dissertation contributes to the growing body of knowledge on digital governance and technology-driven policymaking. The research offers practical recommendations for policymakers on balancing innovation with ethical considerations, ensuring that AI adoption enhances public sector efficiency while upholding principles of transparency, inclusivity, and accountability. The findings aim to inform future AI governance strategies, contributing to sustainable and responsible AI implementation in public administration.