Güneydoğu Karadeniz'de Noctiluca scintillans (Macartney) Kofoid & Swezy, 1921 dinamiği ve trofik ekolojisi
Dynamics and trofic ecology of Noctiluca scintillans (Macartney) Kofoid & Swezy, 1921 in the Southeastern Black Sea
  1. Tez No: 461054
  2. Yazar: YASEMEN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLGEN AYTAN DOS SANTOS FRANCA GASPAR VALENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Güneydoğu Karadeniz'de gerçekleştirilen bu çalışmada nehir ağzı, kıyı ve açık sularda Mayıs 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Noctiluca scintillans dinamiği, besin tercihi ve çevresel faktörlerle etkileşimi araştırılmıştır. Çalışma bölgesinde kışın güçlü karışım, yaz süresince ise termal tabakalaşma gözlenmiştir. Nehir deşarjı dolayısı ile ilkbahardan yaza yüzeyde düşük tuzluluk tespit edilmiştir. Çalışma süresince Noctiluca scintillans hücre çapı 410-663 µm, hücre hacmi ise 0,05-0,15 mm-3 olarak ölçülmüştür. Noctiluca scintillans bolluğu ve biyoması sırasıyla 0-5567 hücre.m-3 ve 0-33.6 mgC.m-3 arasında değişmiştir. Çalışma bölgesinde Noctiluca scintillans en yüksek bolluk değerlerine Mayıs ayında ulaşmıştır. Noctiluca scintillans'a ait hücre bolluğu değerleri nehir ağzında açığa gidildikçe azalma eğilimi göstermiştir. Noctiluca scintillans'ın toplam mesozooplanktona katkısı %0-%94 arasında değişmiştir. Beslenme ekolojisinin araştırılması amacı ile 6400 Noctiluca scintillans hücresi incelenmiş ve besin vakuolünde diatom, dinoflagellat, mikrozooplankton, holoplankton ve meroplankton larvaları, mikrometazoa yumurtası, çam poleni, fekal pelet ve tanımlanamayan besin olmak üzere dokuz adet besin grubu tespit edilmiştir. Bir Noctiluca scintillans hücresinde en fazla dört tipte av içeren besin vakuolüne rastlanılmıştır. Çalışma süresine Noctiluca scintillans seçici beslenme davranışı sergilemiştir. Mikrometazoa yumurtaları en çok tüketilen ve tercih edilen besin grubu olmuş, fekal pelet ve tanımlanamayn besin tarafından takip edilmiştir. Çalışmanın sonuçları Noctiluca scintillans'ın Güneydoğu Karadeniz'de mesozooplanktonun önemli bir katılımcısı olduğu göstermektedir. Seçici beslenme davranışı sergileyen Noctiluca scintillans'ın bölgede özellikle kopepod yumurtalarını tüketmek yoluyla, zooplankton komunitelerini yapılandırmada ve planktivor balık populasyonlarını kontrolde önemli rol oynadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamics and food preference of Noctiluca scintillans and its relation with environmental parameters were investigated between May 2015 and April 2016 in river mouth, coastal and open waters of Southeastern Black Sea. In the study area, well-mixed waters in winter and thermally stratified waters in summer were observed. Lower surface salinity was observed from spring to summer due to river discharges. During the study, cell diameter and volume of Noctiluca scintillans varied between 410-663 µm and 0,05-0,15 mm-3, respectively. Noctiluca scintillans abundance and biomass ranged between 0-5567 cells.m-3 and 0-33.6 mg C.m-3, respectively. In the study area, the highest abundance was recorded during May. Noctiluca scintillans abundance tended to decrease from river mouth to open waters. Contribution of Noctiluca scintillans to mesozooplankton ranged between 0-94 %. To assess feeding ecology, 6400 cells of Noctiluca scintillans were examined and nine different type of food group (diatom, dinoflagellate, microzooplankton, holoplankton and meroplankton larvae, micrometazoa egg, pine polen, fecal pelet and unidentified food) were found in food vacuole. During study, maximum four types of prey were found at food vacuole of Noctiluca scintillans. Noctiluca scintillans represented selective feeding habit. Micrometazoa eggs were the most common and preferred food, followed by fecal pelets and unidentified food. The results of this study show Noctiluca scintillans is an important component of mesozooplankton in the Southeastern Black Sea. Our results suggest that Noctiluca scintillans, might play an important role on structuring zooplankton communities and plantivorous fish populations by selective feeding in particular on copepod eggs.