Güney Karadeniz'de mesozooplankton kompozisyonu ve dağılımı
Composition and seasonal distribution mesozooplankton in South Black Sea
  1. Tez No: 276126
  2. Yazar: İLKNUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, mesozooplanktonun mevsimsel dağılımı ve tür kompozisyonu, Güney Karadeniz Bölgesi Trabzon açıklarında yer alan istasyonda 1999-2006 yıllarında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Zooplankton örneklemesi 75 µm ağ göz ve 75 cm ağız açıklığına sahip Kahlsıco model plankton kepçesi kullanılarak 150 metreden yüzeye dikey olarak gerçekleştirilmiştir.Güney Karadeniz bölgesinde 1999- 2006 yıllarında toplam 19 zooplankton türü tanımlanmıştır. Besin zooplanktonunun en yüksek bolluk değerleri, 1999 yılında Eylül (172.242 birey/m2), 2000 yılında Ağustos (926.679 birey/m2), 2001 yılında Aralık (938.544 birey/m2), 2002 yılında Şubat (1.669.397 birey/m2), 2005 yılında Nisan (666.822 birey/m2) ve 2006 yılında Haziran ayında (488.749 birey/m2) belirlenmiştir. Araştırma periyodu boyunca copepodlardan Acartia clausi 2000 yılı Ağustos ayında (43.219 birey/m2), Calanus euxinus 2001 yılı Nisan ayında (52.690 birey/m2), Pseudocalanus elongatus 2005 yılı Nisan ayında (33.955 birey/m2), Oithona similis 2001 yılında Ağustos ayında (50.008 birey/m2), Paracalanus parvus 2002 yılında Şubat ayında (25.918 birey/m2) ve Centropages ponticus 2006 yılında Eylül ayında (9.306 birey/m2) en yüksek bolluk değerleri tespit edilmiştir. Noctiluca scintillans'ın, çalışma bölgesinde Haziran 1999, Haziran 2005 ve Mayıs 2006 tarihlerinde en baskın tür olduğu belirlenmiştir.Meroplankton, maksimum değerleri Eylül 1999, Ağustos 2000, Aralık 2001, Ocak 2002, Nisan 2005 ve Haziran 2006 tarihlerinde tespit edilmiştir. Meroplanktona en büyük katkıyı 1999 yılı hariç bivalve larvaları yapmıştır. Oikopleura dioica (Appendicularia) yüksek bolluk değerleri 1999 yılında Aralık, 2000 yılında Eylül, 2001 yılında Ekim, 2002 yılında Şubat, 2005 yılında Nisan ve 2006 yılında Haziran ayında bulunmuştur. Sagitta setosa (Chaetognatha)'nın en yüksek bolluk değeri 2001 yılı Ağustos ayında saptanmıştır.Akçakoca (Düzce)- Trabzon arasında sonbahar döneminde on istasyonda yapılan çalışmada copepod bolluk değerleri istasyon derinliğine bağlı olarak değişmekle birlikte Batı'dan Doğu'ya doğru bolluk değerlerinde genel bir artış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composition and sesonal distribution of mesozooplankton is studied comperatively at a station off Trabzon between 1999-2006. Sampling is done perpendicularly by Kalchico type sampling net which has a 75 µm mesh size and 75cm diameter.19 zooplankton species have been identified during 1999-2006 period in South Black Sea region. Maximum abundancy rates for feeding zooplankton were 172.242 indv./ m2 in September 1999, 926.679 indv./m2 for August 2000, 938.544 indv./m2 for December 2001, 1.669.397 indv./m2 for February 2002, 666.822 indv./m2 for April 2005 and 488.749 indv./m2 for June 2006. During the entire research period some species from copepoda are represented by different maximum abundancy rates such as Acartia clausi 43.219 indv./m2 in August 2000, Calanus euxinus 52.690 indv./m2 in April 2001, Pseudocalanus elongatus 33.955 indv./m2 in April 2005, Oithona similis 50.008 indv./m2 in August 2001, Paracalanus parvus 25.918 indv./m2 in February 2002 and Centropages ponticus 9.306 indv./m2 in September 2006. Study area was dominated by Noctiluca scintillans in May 2006 and June 1999, 2005.Maximum rates for meroplankters were detected in September 1999, August 2000, December 2001, January 2002, April 2005 and June 2006. Bivalve larvaes showed the highest contribution to total meroplankters biomass except the year 1999. Oikopleura dioica (Appendicularia) maximum abundancy rates were found in December 1999, September 2000, October 2001, February 2002, April 2005 and June 2006. The maximum rate for Sagitta setosa (Chaetognatha) was noticed in August 2001.In a study carried out along the southern coast of the Black Sea between Akçakoca (Düzce)-Trabzon in fall season and represented by 10 stations, zooplankon abundancy has been found changing by water depth and increasing from western part toward to eastern part of the Black Sea.