Pinealektomize edilmiş septik sıçanlarda karaciğer ve böbrek TNF-α, IL-6, IL-10 VE IL-1β gen ekspresyonu ve plazma düzeylerindeki değişimlerin araştırılması
The investigation of liver and kidney TNF-α, IL-6, IL-10 and IL 1β gene expression and blood levels in pinealectomised septic rats
  1. Tez No: 461117
  2. Yazar: AYSUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sepsis artan morbitide ve mortalitesi nedeni ile dikkat çeken bir hastalıktır. Melatonin ise pineal bezden salgılanan bir hormon olup, immun işlevler üzerine etki ettiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışma ile pinealektomi (PLT) yapılan sıçanlarda sepsise karşı oluşan cevabın değişip değişmediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda toplam 54 sıçandan SHAM, PLT-CLP ve SHAM PLT-CLP olmak üzere üç farklı grup oluşturulmuştur. PLT-CLP grubuna hem pinealektomi operasyonu (PLT) yapılmış hem de çekumun delinmesi ile (CLP) sepsis modeli oluşturulmuştur. Her gruptan 0. saat ile sepsis sonrası 12. ve 24. saatlerde rastgele 6 sıçan seçilerek kan TNF-α, IL-10, IL-6 ve IL-1β düzeyleri ölçülmüş ve aynı parametrelerin karaciğer ve böbrek gen ekspresyonları düzeyleri belirlenmiştir. PLT-CLP grubunda 0. saat değerleri ile kıyaslandığında, 12. saate TNF-α, 12. ve 24. saatlerde IL-1β ve IL-6 seviyelerinde anlamlı artışlar, 24.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a remarkable disease due to its cause of increased morbidity and mortality. Melatonin is a hormone that is secreted from the pineal gland and it plays a role on immunological functions. This study aimed to investigate whether the response to sepsis in rats with pinealectomy (PLT) is changed. For this purpose, a total of 54 rats consisting three different groups named SHAM, PLT-CLP and SHAM PLT-CLP were used. Blood TNF-α, IL-1β, IL-6 and IL-10 levels were measured at 0th, 12th and 24th hours from randomly selected six rats of each group and liver and kidney gene expression levels of these cytokines were determined.