Doğum salonunda yenidoğanlara uygulanan erken kanguru bakımının uygulanan invaziv girişimlerde yenidoğan konfor davranış ölçeği ile incelenmesi
Investigation of kangaroo care applied to early newborns who had invasive initiatives in delivery room with comfortneo behavior scale
  1. Tez No: 461149
  2. Yazar: TUĞBA TODİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doğumhane ünitelerinde sağlıklı olarak normal doğum ile dünyaya gelen bebeklere uygulanan erken kanguru bakımında yenidoğana uygulanan invaziv girişimlerde Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği ile erken kanguru bakımının etkisinin incelenmesi amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırma, 1 Temmuz 2016-31 Ekim 2016 tarihleri arasında Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doğumhane ünitelerinde doğan 80 bebek ve anneleri araştırma örneklemi oluşturdu. Bu bebekler deney (n=40) ve kontrol (n=40) gruplarına basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilerek atandı. Verilerin toplanmasında; Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu, Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, kronometre ve invaziv işlemlerde bebeğin davranışsal yanıtlarını değerlendirmek amacıyla Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ) kullanıldı. Deney ve kontrol grubundaki bebeklerin cinsiyeti, gestasyon yaşı, doğum kilosu, doğum boyu ve doğum baş çevresi değişkenlerine göre yenidoğan konfor davranış ölçeği ve ağlama süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilemedi (p>0.05). Deney grubunda kontrol grubuna göre; uyanıklık (Z=-3.582;p=0.000), dinginlik/ajitasyon (Z=4.713;p=0.000), ağlama (Z=-4.942;p=0.000), beden hareketi (Z=-5.465;p=0.000), yüz gerginliği (Z=-5.226;p=0.000), kas tonüsü (Z=-5.085;p=0.000) alt boyutlarından alınan puanlar açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu. Kanguru bakımı alan grubun konfor düzeyinin almayanlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Total skor ile ağlama süresi arasında çok yüksek derecede, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (r=0.925;p=0.000). Total skor arttıkça ağlama süresinin artacağı konforun azalacağı tespit edildi. Sonuç olarak doğum salonunda yenidoğan bebeklere invaziv girişimlerde uygulanan erken kanguru bakımının bebeğin konforunu arttırmada etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research's aim is experimentally for the purpose of investigation of the effect of the kangaroo care with the COMFORTneo Behavior Scale applied in early kangaroo care to the newborn who born with health in invasive interventions in Adana Maternity and Child Health Hospital maternity units. The study was forming the population which was related to 80 mothers and babies born healtly and vaginal delivery in Adana Maternity and Child Health Hospital maternity units from 1 July 2016- 31 October 2016. These babies was chose to experimental group (n=40) and control group (n=40) with simple random sampling method. Datas were collected with“Baby Information Form”,“Family Information Form”, timepiece and in invasive operations“COMFORTneo Behavior Scale”in order to evaluate the behavioural responses of babies. Statistically, significiant difference wasn't confirmed in terms of COMFORTneo Behavior Scale and duration of crying by taking into consideration the variables of gender, gestation age, birth length, birth weight, birth head circumference of babies in the experimental and control groups (p>0.05). According to variables of experimental and control groups, alertness (Z=-3.582; p=0.000), calmness/agitation (Z=4.713; p=0.000), crying (Z=-4.942; p=0.000), body movement (Z=-5.465; p=0.000), facial tension (Z=-5.226; p=0.000), (body) muscletone (Z=-5.085; p=0.000) significant differences were confirmed statistically in terms of points obtained from sub dimension. The level of comfort of the group receiving kangaroo care was found to be higher than those who did not. Significant connection was confirmed positive, statistically and highly between total score and duration of crying (r=0.925; p=0.000). It was confirmed that when the total score increases, crying time gets more and more and the comfort decreases. Early kangaroo care practised in invasive attempt was determined as effective method to extend the comfort of babies.