Adet düzensizliği olan kadınların cinsel yaşam kalitesi ve evlilik uyumunun incelenmesi
Analyzing the quality of sexual life and marital adjustment of women with menstrual irregularity
- Tez No: 461150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma, adet düzensizliği olan kadınların cinsel yaşam kalitesi ve evlilik uyumunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olarak yapılan araştırma, Ağustos 2015- Eylül 2016 tarihleri arasında, Adana il merkezinde bulunan bir devlet hastanesinin kadın doğum polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini hastanenin kadın doğum polikliniğine adet düzensizliği şikayeti ile başvuran kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise araştırma katılım kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 211 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kadınların tanıtıcı özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”,“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kadın (CYKÖ-K)”ve“Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 16.0 paket programında yapılmıştır. Bulgular: Adet düzensizliği olan kadınların CYKÖ-K toplam puan ortalamasının 60,93± 14,61 ve EUÖ toplam puan ortalamasının 48,68±4,18 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research is performed to analyze the quality of sex life and marital adjustment of women with menstrual irregularity. Materials and Methods: This descriptive research was performed in a gynecology outpatient clinic of a state hospital in the city center of Adana, between August 2015-September 2016. The population included women applied with menstrual irregularity.to the gynecology outpatient clinic of the hospital. Research sample included a total of 211 women who met the participation criteria of the study and accepted to participate in the study. Collection of data was performed using“Personal Information Form”,“The Sexual Quality of Life-Female (SQOLF)”and“Marital Adjustment Test (MAT)”. Data analysis was done using SPSS 16.0 package program. Results: The mean of the total SQOL-F scores of the women with menstrual irregularity was 60,93± 14,61, and the mean of their total MAT scores was 48,68±4,18.