Kronik hastalığı olan bireylerin sağlık ekibi tarafından verilen bakımı değerlendirmeleri
Individuals with chronic disease assessment of care provided by the health team
  1. Tez No: 461148
  2. Yazar: SELVA EZGİ AŞKAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLŞAH TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik hastalığı olan bireylerin sağlık ekibi tarafından verilen bakımı değerlendirmeleri ve kronik bakım yönetimlerini nasıl algıladıklarını belirlemek amacı ile yapılan bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye polikliniğinde ayaktan tedavi gören tüm hastalar oluşturmuştur. Örneklem, güç analizi kullanılarak hesaplanmış; kriterlere uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden, hipertansiyon, diyabet ve kolesterol hastalıklarından en az birine sahip 217 hasta dahil edilmiştir. Araştırma verileri, Etik Kurul ve kurum izni alındıktan sonra, Kişisel Bilgi Formu ve Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği (KHBDÖ) kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 20) adlı paket program kullanılarak yapılmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 57,84±11,70 olarak bulunmuştur. Çoğunluğunu 64 yaş ve üzeri, kadın, evli, ekonomik durumu orta, ilkokul mezunu ve Hipertansiyonlu olan bireylerin oluşturduğu örneklem grubumuzun KHBDÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması 2,43±0,64 olarak tespit edilmiştir. Var olan hastalıklarına göre memnuniyet puan ortalamaları sırasıyla; hipertansiyon hastalarının 2,45±0,65, diyabet hastalarının 2,39±0,63 ve Kolesterol hastalarının 2,43±0,60 bulunmuştur. Alt ölçeklerin puan ortalamaları; Hasta Katılımı 2.45±1.14, Karar Verme 2.97±0.95, Amaç Belirleme 2.34±0.77, Problem Çözme 2.51±0.76, İzlem/Koordinasyon 2.14±0.77 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study, which is descriptive and cross-sectional in nature, aimed at identifying how individuals with chronic illness perceive health care assessments and chronic care management provided by the health care team. Our research was carried out in Çukurova University Balcalı Hospital General Internal Medicine Outpatient clinic. The sample of study was calculated using power analysis. The participants of the study were 217 patients who with at least one hypertension, diabetes and cholesterol, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using the Personal Information Form and the Patient Assessment of Chronic Illness Care (PACIC) after receiving permission from Ethics Committee and the institution. Statistical analyses were performed using SPSS (IBM SPSS Statistics 20) package program. Findings were interpreted using frequency tables and descriptive statistics. Average age of the participants was found 57,84±11,70. Majority of the participants were aged 64 and over, female, and married, had middle income, graduated from primary school, and had hypertension. Mean score for the patients' satisfaction about chronic care was 2.43±0.64. According to the existing disease, satisfaction mean scores, respectively; patients with hypertension 2,45 ± 0,65, patients with diabetic 2,39 ± 0,63, patients with cholesterol 2,43 ± 0,60. Average scores on subscales were; patient activation 2.45±1.14, decision support 2.97±0.95, goal setting 2.34±0.77, problem solving 2.51±0.76, follow-up/coordination 2.14±0.77.