5 Hz ve 15 Hz düşük frekanslı pulslu manyetik alanların streptozotosinin indüklediği sıçanlarda periferal diyabetik nöropatiyi tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of therapeutic effects of 5 Hz and 15 Hz pulsed electromagnetic fields on diabetic peripheral neuropathy in streptozotocin-induced rats
  1. Tez No: 461152
  2. Yazar: SHABNAM ASSADOLLAHIANBONAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diabetes Mellitus (DM) cinsiyet farkı gözetmeksizin populasyonda yaygın olarak görülen ve gittikçe artan makrovasküler (kardiyovasküler) ve mikrovasküler (retinopati, nefropative nöropati) komplikasyonlara sebep olan otoimmün bir hastalıktır. Diyabetle birlikte gelişen periferal diyabetik nöropatinin (DPN) tedavisinde düşük frekanslı pulslu manyetik alan (PMA) uygulamalarının periferal kan mono nükleer hücreleri uyardığı, anjiyogenez ve diyabetik ayak ülserlerinde kullanıldığı çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı 5 Hz ve 15 Hz düşük frekanslı pulslu manyetik alanların streptozotosinin indüklediği periferal diyabetik nöropatinin tedavisinde etkililerini belirlemektir. Çalışmada Wistar Albino türü 60 adet sıçan kullanıldı. Sıçanlar control (K), diyabet (D), 5 Hz ve 15 Hz PMA uygulama grupları olmak üzeri toplam 6 grupa ayrıldı. PMA grubunda bulunan sıçanlar, haftada 5 gün, günde 1 saat, 8 hafta boyunca 5 ve 15 Hz düşük frekanslı PMA etkisine bırakıldılar. Deney süresi boyunca haftada bir kez sıçanların kan glukoz seviyeleri ve ağırlıkları ölçüldü. Mekanik ve termal plantar testler yapıldı ve deney süresinin sonunda sıçanların kalplerinden kanları alındı, serum insülin (INS), tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interlökin- 2 (IL-2), interlökin-6 (IL-6) ölçüldü. Çalışmamızda, K ve K-PMA gruplarında bulunan sıçanların 8 hafta sonunda, deney başlangıcındaki ilk değerlerine göre ağırlıklarının arttığı ve kan glukoz seviyelerinin azaldığı; D ve D-PMA gruplarında bulunan sıçanların ağırlıklarının ve kan glukoz seviyelerinin azaldığı görüldü. Fakat bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sekiz hafta sonunda tüm gruplarda bulunan sıçanların kan örneklerinden INS seviyeleri ve IL-2, IL-6 ve TNF-α ölçüldü. K ve D alt gruplarında değerler PMA ile bir miktar değişmektedir, fakat dalgalanma çok yüksek olduğundan bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı değildir. Termal latans ve mekanik eşik değerlerinde D-PMA grubu ile D grubu arasında anlamlı fark vardır, PMA uyarımı, diyabetik sıçanlarda termal ve mekanik uyarana karşı hipersensitivite gelişimini önemli ölçüde engelledi. Bugünkü çalışmamızın sonuçları, PMA ile yapılan tedavinin DPN için hayvan modellerinde gözlenen anormalliklerin gelişmesini engelleyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, PMA'nin DPN üzerindeki spesifik mekanizmalarını aydınlatmak ve PMA'nin klinik uygulama için uygulanabilirliğini teyit etmek için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) widely seen without discriminating the sex of the population and increasing macrovascular (cardiovascular) and microvascular (retinopathy, nephropathy and neuropathy) is an autoimmune disease that causes the complications. In studies diabetes together diabetic neuropathy with low-frequency magnetic field applications, stimulate peripheral blood mononuclear cells, that has been reported to help the healing of angiogenesis and diabetic foot ulcers. The aim of our study is to determine the effects of 5 Hz and 15 Hz low frequency pulsed magnetic fields in the treatment of streptozotocin induced peripheral diabetic neuropathy. In our studies were used 60 rats of Wistar albino species. The rats were divided into 6 groups, control, diabetes, 5 Hz and 15 Hz PMF. Rats of PMF groups were exposed to 5 and 15 Hz frequency pulsed magnetic field for 8 weeks, 5 days a week for 1 hour on day. During the experimental period blood glucose levels and weights of the rats wermeasured in once a week. mechanical and thermal plantar testing were done and at the end of the experiments, rats received blood from their hearts, the serum of rats were measured insulin level (INS), tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin-2 (IL-2), interleukin-6 (IL-6). In our study, the weight of rats in K and K-PMA groups were increased at the end of 8 weeks in comparison of initial values at the beginning of the experiment whereas the blood glucose levels were decreased; the weight and the blood glucose levels of rats in D and D-PMF groups were decreased. However, these changes were not statistically significant. After 8 weeks, INS levels and IL-2, IL-6 and TNF-α were measured in blood samples from rats in all groups, Values in the K and D subgroups vary somewhat with PMF, but because of high fluctuations in the results, the changes were not statistically significant. There was a significant difference between D-PMF group and D group in thermal latency and mechanical threshold values, PMF stimulation In diabetic rats, thermal and mechanical stimuli significantly inhibited the development of hypersensitivity. The current study demonstrates that treatment with PMF might prevent the development of abnormalities observed in animal models for DPN. However, further research is required to elucidate the specific mechanisms of PMF on DPN and to confirm the applicability of PMF for clinical practice.