50 Hz frekanslı sinüsoidal magnetik alanın karsinogenezdeki rolünün MNU (N-Methyl-N-Nitrosourea) ile oluşturulan deneysel kolon tümörü modelinde araştırılması
Role of 50 Hz variable magnetic field on the experimental model of colon carcinogenesis with MNU (N-Methyl-N-Nitrosourea)
- Tez No: 59296
- Danışmanlar: PROF.DR. M. TUNAYA KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Elektromanyetik alanlarla ilgili olarak yapılan epidemiyolojik ve deneysel çalışma sonuçları, bu alanların kanser gelişim sürecinde etkili olabileceği fikrini vurgulamaktadır. Bu etkinliğin hangi aşamada ve hangi mekanizmalar yoluyla ortaya çıktığı konusundaki araştırmalar ise devam etmektedir. Bu çalışmadaki amacımız MNU (N-Methyl-N-Nitrosourea) ile oluşturulan deneysel kolon tümörü modelinde 50 Hz. frekanslı sinusoidal manyetik alanın (VMF= Variable Magnetic Field), tümör oluşumuna etkisini, hem histopatolojik hemde serbest radikal seviyelerinin değişimi açısından araştırmaktır. Deneyde I.VMF (20), H.MNU (20), in.VMF+MNU (20) ve IV. kontrol (15) olmak üzere 4- grupta toplam 75 adet, 2-2,5 aylık Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. 2mg (0,2 cc)/denek olmak üzere II. ve III. gruplara MNU, I. ve IV.gruplara % o,9luk NaCİ i.r. olarak verildi. Bu işlem haftada 1 defa olmak üzere 10 hafta boyunca tekrarlandı. İlk enjeksiyonu takiben 13 ay boyunca I. ve m. gruplara 50 Hz'lık, 5 mT şiddetinde VMF uygulandı. Deney başlangıcından itibaren 2., 4., 8. ve 13. aylarda kuyruk veninden alınan kan örneklerinde MDA (Malondialdehit) ve GSH (Glutatyon) seviyeleri ile SOD (Süperoksid dismutaz) ve CAT (Katalaz) aktiviteleri ölçüldü. 8. ve 13. ayda alınan kolon dokusu örnekleri, rutin yöntemlerle patolojik bulgular açısından incelendi. Bulgularımız: - MDA seviyesi 2. ayda MNU, 8.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many epidemiological and experimental studies have suggested a association between exposure to electromagnetic fields (EMF) and cancer. But mechanism is unknown. In this study rats were supplied by DETAE. 75 male rats (Wistar albino) were kept in same facility and the animals divided into four groups: I. VMF (Variable Magnetic Fields) n. VMF+MNU m. MNU (N-Nitroso-N-Methylurea) rv.Control Administered at MNU in 2nd and 3rd groups, ist and 2nd groups were exposed to an sinusoidal magnetic field (VMF, 50 Hz., 5 mT) for 6 hours/day. SOD, CAT activities and GSH, MDA levels were determined for four times (2nd, 4-th, 8th and 13th month). Also investigated pathological changes on colon tissue after sacrified the animals. Not only biochemical parameters but also pathological findings were found significantly different than control and each other. Our results suggest that magnetic fields we used affect immun system activation and modulate free radical concentration. 50