Video ve yazılı eğitimin koroner anjiyografi yapılacak hastaların anksiyeteleri üzerine etkisi
The effect of video and written education on patients who undergo coronary angiography
  1. Tez No: 461157
  2. Yazar: ESMA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Koroner anjiyografi (KAG) kalp hastalıklarının tanılanmasında kullanılan önemli bir girişim olup, hastaların anksiyetesini arttırabilmektedir. Bu çalışma koroner anjiyografi öncesi video ve yazılı eğitimin hastaların anksiyeteleri üzerine etkisini incelemek amacıyla üç gruplu, yarı deneme modeli olarak planlanmıştır. Araştırma evrenini, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda Ekim 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında KAG uygulanacak olan tüm hastalar, örneklemini ise belirtilen evrenden blok randomizasyon yöntemiyle seçilen hastalar oluşturmuştur. Araştırmaya örneklem kriterlerine uyan, yazılı eğitim grubundan 30, video eğitim grubundan 30, kontrol grubundan 30 olmak üzere toplam 90 hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve hastaların anksiyete düzeylerini değerlendirmek için Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri (DSAE- STAI, State Trait Anxiety Inventary) kullanılmıştır. Durumluk anksiyete ölçeği eğitim sonrası ve KAG işlem sonrası tekrar uygulanmıştır. Ayrıca eğitim öncesi, sonrası ve KAG işlem sonrası hastaların fizyolojik parametreleri (sistolik ve diyastolik kan basıncı, nabız, solunum) ölçülmüştür. Hastaların memnuniyetini belirlemek için Görsel Değerlendirme Skalası (VAS-Visuel Analog Scale) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary angiography (CAG) is an important intervention for the diagnosis of heart diseases and it may increase anxiety of patients. This study was planned as a three groups, quasi-experimental model to investigate the effect of video and written education on anxiety of patients before coronary angiography. Study group consisted of patients, who would undergo CAG at Cukurova University Medical Faculty Department of Cardiology between October 2015 and May 2016; and samples were selected in the same time slot by using block randomization. Thirty patients in written education group, 30 patients in video education group and 30 patients in control group were included in the study and a total of 90 patients were appropriate for criteria. Personal information form (PIF) was used to collect the patients' demographic data and State Triat Anxiety Inventary (STAI) was used to evaluate the grade of anxiety. The state anxiety scale was applied again after the training and after the CAG procedure. In addition, physiological parameters (systolic and diastolic blood pressure, pulse, respiratory) of the patients were measured before education, after education and after the procedure. Finally, Visuel Analogue Scale (VAS) was performed after the procedure for patient satisfaction. IBM SPSS Statistics Version 20.0 was used for statistical analysis.