Kayma yolu eğelerinin farklı döner eğe sistemleri ile kullanıldığında kök kanal şekillendirme etkinliğinin ve apikalden taşan debris miktarının karşılaştırılması
Comparison of shaping efficacy and debris extrusion of different rotary instruments with or without glide path in root canal
- Tez No: 461156
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı; kayma yolu oluşturarak ve oluşturmadan resiprokal hareket yapan (Reciproc; VDW, Münih, Almanya), tam rotasyon yapan (ProTaper Next; Dentsply, Maillefer, Ballaigues, İsviçre), (OneShape; Micro-Mega, Besancon Cedex, Fransa) 3 farklı döner Ni-Ti sistemini (1) kök kanal transportasyonu ve (2) merkezde kalma oranı açısından karşılaştırmak, (3) şekillendirme süresi ve (4) apikalden taşan debris miktarı açısından değerlendirmektir. 120 adet kök kanal kurvatürü yüksek eğime sahip alt çene birinci büyük azı dişin meziyal kök kanalları 6 gruba ayrılmıştır. Şekillendirme öncesi ve sonrası tüm örneklerin CBCT taraması yapılmıştır. Kök kanalları Reciproc, ProTaper Next, OneShape, Proglider+Reciproc, OneG+OneShape ve ProGlider+ProTaper Next ile şekillendirilmiştir. CBCT görüntüleri üzerinde üç boyutlu modelleme yapılarak transportasyon ve merkezde kalma oranı değerlendirilmiştir. Taşan debrisin ağırlığı 10-5 hassas terazi ile ölçülmüştür. Toplam şekillendirme süresini içeren çalışma zamanı kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin gruplar arası karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalar için Tukey testi kullanılmıştır. İstatistiksel analizde p0,05). Kayma yolu oluşturulan gruplar daha iyi merkezde konumlanmıştır ve daha az transportasyon meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to compare (i) canal transportation and (ii)centering ability of three different rotary systems working with reciprocal (Resiproc; VDW, Munich, Germany) and rotation movement systems (ProTaper Next; Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland), (OneShape; Micro-Mega, Besancon Cedex, France) with or without creating a glide path using cone beam computed tomography (CBCT), (iii) to assess preparation time and (iv) amount of debris extrusion produced by different rotary systems with or without glide path. One hundred twenty severe curved mesial root canals of mandibular I. molars were randomly divided into six groups and scanned before and after preperation with CBCT. The root canals were instrumented with; Reciproc, ProTaper Next, OneShape, Proglider+Reciproc, OneG+oneShape and ProGlider+ProTaper Next. The amount of extruded debris were weighed using a 10-5microbalance. Transportation and centering ratio were assessed by using 3D reconstructions on CBCT images. The working time required to complete instrumentation was also recorded. One-way analysis of variance and Tukey tests were used for inter-group and multi-group comparisons of the obtained data, respectively. Statistical significance was set as p0,05). Creating a glide path resulted better centering ability in the root canals and less transportation of the root canals.