Aromaterapinin mastektomi öncesi hastaların anksiyeteleri üzerine etkisi
The effect of aromatherapy on anxiety level of the patients before mastectomy
- Tez No: 461160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, inhalasyon aromaterapinin mastektomi öncesi hastaların anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla kontrol gruplu ön test- son test yarı deneme modeli ile yapılmıştır. Araştırma 20.10.2015 - 01.06.2016 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servisinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini belirlenen evren içinden örneklem kriterlerine uyan gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden, 40 deney, 40 kontrol olmak üzere toplam 80 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', hastaların anksiyete düzeylerini değerlendirmek için 'Durumluk- Sürekli Anksiyete Envanteri' (DSAE) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Shaphiro Wilk testi, yüzdelik dağılımlar ki-kare önemlilik testi (x²) bağımsız gruplarda student t testi, eşleştirilmiş gruplarda t testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 49,74±12,32'dir. Deney grubundaki hastaların %87,5'i (n=35), kontrol grubundaki hastaların %85,0'ı (n=34) evlidir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to evaluate the effective of inhalation aromatherapy on preopetative anxiety levels of patients schedule for mastectomy; With a control group pre test-post test quasi-experimental model. The research was conducted between 20.10.2015 and 01.06.2016 in General Surgery Clinics of Balcalı Hospital of Çukurova University Medicine Faculty. This study has been carried out with experiment (40) and control (40) groups totally 80 patients who accepted to attend this study and were suitable for this study. The data collection was used to 'Personel Information Form, State-Trait Anxiety Inventory. Assessment of data, percentage, Shaphiro Wilk test, mean, standard deviation, chi-square test (x²) independent samples student-test, paired samples t test were used. For the assessment of the data; SPSS 24.0 was used.