Aromaterapinin yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin stres ve anksiyeteleri üzerine etkisi
The effects of aromatherapy on the stress and anxiety levels of nurses working in intensive care units
  1. Tez No: 409610
  2. Yazar: NADİYE BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Stres, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Stresin sürekli ve yoğun yaşanması anksiyeteye neden olur. Hemşirelik, stresin yoğun yaşandığı mesleklerden biridir. Özellikle yoğun bakım ünitelerinde hemşirelik bakımının kalitesinin yükselmesi, hemşirelerin stres ve anksiyete düzeylerinin azaltılması ile yakından ilişkilidir. Bu araştırmada, aromaterapinin yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin stres ve anksiyeteleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kendinden kontrollü ve yarı deneysel klinik bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi-Yüreğir Hastanesi Yoğun Bakım Üniteleri ve Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Üniteleri'nde çalışmakta olan 45 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği ve Görsel Analog Skala kullanılmıştır. Hemşirelerin uygulama öncesi ve sonrası arteriyel kan basıncı ve nabız ölçümleri yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda hemşirelere uygulanan lavantanın stres ve anksiyete düzeyi ile yaşam bulguları üzerine etkisi olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Stress is a condition that occurs when the physical and psychological borders of the organism are threatened. If stress is experienced continuously and intensively for a long time, it causes anxiety. Nursing is one of the professions which experiences intensive stress. In particular, increasing the quality of nursing care in intensive care units is directly related with decreasing nurses' stress and anxiety levels. This study aims to investigate the effects of aromatherapy on the stress and anxiety levels of nurses working in intensive care units. The study is self-controlled and quasi experimental clinical study in nature. Sample of the study is 45 nurses working in the intensive care units of Baskent University Adana Medical and Research Center-Yuregir Hospital and Cukurova University Balcalı Hospital. The data were collected through the Personal Information Questionnaire developed by the researcher, Perceived Stress Scale, State-Trait Anxiety Inventory and Visual Analog Scale. Arterial blood pressure and pulse of nurses were measured before and after the application. Statistical analysis was performed using SPSS 20.0 for Windows. The lavender applied to nurses was found to have no effects on stress and anxiety levels or vital signs (p>0.05).