Üçüncü basamak yoğun bakım ünitesinde yatan hasta yakınlarının gereksinimleri
The needs of patient relatives who stay at 3rd step intensive care unit
  1. Tez No: 461159
  2. Yazar: HATİCE AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Üçüncü basamak yoğun bakım üniteleri; özel solunum yetmezliği veya çoklu organ işlev bozukluğu gibi komplike duruma sahip hastaların kabul edildiği, solunum desteği ve en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavi yapılabilen yerlerdir. Bu araştırma 3. Basamak yoğun bakım ünitesine yatan hastaların yakınlarının gereksinimlerini belirleyebilmek amacı ile tanımlayıcı-kesitsel olarak yürütülmüştür. Çalışma 3 Temmuz 2015–Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı; Adana Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi 3. Basamak Genel Yoğun Bakım ünitesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Eylül 2015–Şubat 2016 tarihleri arasında üçüncü basamak yoğun bakım ünitesine yatan hastaların yakınları oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyerek, tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden 180 hasta yakını çalışma kapsamına alınmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacının hazırladığı“Hasta Yakını Kişisel Bilgi Formu”ve hasta yakınlarının gereksinimlerini belirleyebilmek için Molter (1979) tarafından geliştirilen“Yoğun Bakım Aile Gereksinimleri Envanteri”(YBAGE) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü Anova testi ve Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Of the 3rd step intensive care units are places where patients with such complicated conditions as respiratory insufficiency or multiple organ dysfunctions are admitted and respiration support and high level of medical care and treatments are provided. That study was descriptively and cross-sectionally undertaken in order to determine needs of the relatives of the patients who stayed at 3rd step intensive care unit. The study was done at the general intensive care unit of Adana Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Public Hospital under Public Hospitals Union between September 2015 and February 2017. The population of the study was composed of the significant others of patients who were hospitalized at the tertiary intensive care unit between the September 2015 and the February 2016. No sampling was done and the whole population was targeted. 180 significant others of the patients volunteered to take part in the study. In order to collect the data,“Investigator's Personal Information Form”prepared by the researcher and“Critical Care Family Needs Inventory”(CCFNI) developed by Molter (1979) were used to determine the needs of relatives of patients. The data were collected using a face to face interview. Descriptive statistics, Pearson Correlation Analysis, t test in independent groups, one way Anova test and Tukey test were used in the evaluation of the data.