Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerinin 3-6 yaş grubu hastanede yatan çocuklara yaş dönem özelliklerine göre yaklaşımları
The approaches of nurses who work at child clinics to the 3-6 aged and hospitalized children according to their age- stage characteristics
- Tez No: 461165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocukluk döneminde hastaneye yatma çocuklar için önemli bir stres faktörüdür. Hastaneye yatmaya uyumu kolaylaştırmak için çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin, çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gereksinimlerinin farkında olmaları gerekmektedir. Yaş dönemlerine göre bu gereksinimlerin göz önünde bulundurulması, bakım ve uygulamalarda kullanılması önemlidir. Bu araştırma, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerinin 3-6 yaş grubu hastanede yatan çocuklara yaş dönem özelliklerine göre yaklaşımlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan çocuk hastanelerinde çalışan 268 hemşire ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan tanımlayıcı anket bilgi formu ve 'Çocuk Hemşirelerinin Rol ve İşlevlerini Uygulama Ölçeği' ile toplanmıştır. Değerlendirmede yüzde, Ki-kare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Bonferroni, Spearman Rho Korelasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin %84'ünün kadın, %50.7'sinin bekar, %38.8'inin çocuk sahibi ve %57.8'inin lisans mezunu, yaş ortalamaların 31.0±7.3, meslekte çalışma sürelerinin 6.0 (min=0.1; max=39.0) yıl, çocuk kliniğinde çalışma sürelerinin 3.0 (min=0.0; max=36.0) yıl olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin hastanede yatan 3-6 yaş grubu çocukların yaş dönem özelliklerinin farkında oldukları, hastalık ve hastanede yatmaya çocukların verdikleri tepkileri bildikleri belirlenmiştir. Hemşirelerin 'Çocuk Hemşiresi Rol ve İşlevleri Uygulama Ölçeği'nde hemşirelik rolü puan ortalamaları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitalization in childhood is an important stress factor for children. The nurses who work child clinics should notice emotional, cognitive and social needs of children in order to facilitate their adaptation to the hospital. It is important that these needs according to age stages should be considered and used in care with practices. This study was conducted to evaluate the approaches of child-clinic nurses to the children who 3-6 aged group and hospitalization according to their age-stage characteristics, as descriptive. The study was conducted with 268 nurses who work child clinics at child hospitals in Ankara city center. Data was collected with descriptive survey questionnaire developed by the researcher and 'The scale of practicing role and functions of pediatric nurses'. For analysis; percentage, Chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Cronbach Alfa, Bonferroni and Spearman Rho Correlation Tests were used. As a result; it is determined that of the nurses; 84% were women, 50.7% were single, 38.8% had children and 57.8% graduated from license. Also the mean of their working time was 31.0±7.3 years, working time in this occupation was 6.0 (min=0.1; max=39.0) years and working time at child clinics was 3.0 (min=0.0; max=36.0) years. It is found that the nurses recognized age development characteristics of 3-6 aged group, hospitalized children and knew their responses related to disease and hospitalization. Their score from 'the scale of practicing role and functions of pediatric nurses' was high.