Çocuk hemşirelerinin ilaç hatası yapma durumları ve eğilimlerinin incelenmesi
Making analysis of the status and tendencies of pediatric nurses' medication errors
- Tez No: 461187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Yeni sistemler ve uygulamalar geliştirilmesine rağmen pediatrik hastaların, ilaç uygulama hatalarıyla ilgili zarar gördükleri, bu konuya ilişkin hemşirelerin bilgi düzeylerinde eksiklikler saptandığı görülmektedir. Mevcut durumun belirlenip, farkındalığın artırılması ve konuya dikkat çekilmesi açısından bilimsel çalışmaların sürekli yenilenmesi ve devamlılığı gerekmektedir. Bu çalışma, çocuk hemşirelerinin ilaç hatası yapma durumları ve eğilimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Pediatri Hemşirelerinin Demografik Bilgileri İçin Soru Formu”,“Pediatri Hemşirelerinin Karşılaştığı İlaç Uygulama Hatalarına İlişkin Soru Formu”,“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”,“Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”nden oluşturulmuş dört bölümden oluşan anket formu, pediatri kliniklerinde çalışan 90 hemşireye uygulanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %48,9'u çalışma hayatı boyunca en az bir kez pediatrik ilaç uygulama hatası yaptığını belirtmiştir. Hemşirelerin %72,2'si çalışma hayatı boyunca en az bir kez çalışma arkadaşlarının pediatrik ilaç uygulama hatasına şahit olduğunu belirtmiştir. Bu çalışmada, çocuk hemşirelerinin yaptığı hatalı ilaç uygulamalarından en çok yanlış dozda ilaç uygulamaları yaptıkları saptanmıştır. Şu an çalıştığı klinikten memnun olmayan hemşirelerin tıbbi hataya eğilimi, şu an çalıştığı klinikten memnun olan hemşirelerin tıbbi hataya eğiliminden daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışma sonuçları, konuyla ilgili araştırılan diğer çalışma sonuçlarının birçoğuyla benzerlik içindedir. Çalışmaya katılan çocuk hemşirelerinin düşük düzeyde tıbbi hataya eğilim gösterdikleri, buna karşılık tıbbi hatalarda tutum puanlarının orta-yüksek düzeyde olumlu olduğu söylenebilir. Bu çalışma konusuyla ilgili olarak ve hemşirelerin tutumlarını da kapsayan, daha geniş örneklemlerin değerlendirileceği çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim : Despite the development of new systems and applyings, pediatric patients harmed medication applying for errors that have been identified deficiencies in the level of knowledge of nurses in relation to this subject are observed. Identifying the current situation, in terms of raising awareness and attention to the issue needs continuous renewal and continuity of scientific studies. This study was conducted to examine the status and trends of pediatric nurses making a medication error. Method : This research is a study of descriptive and relationship types of the seeker. As a data collection tool in research, '' Demographic Information Questionnaire For Pediatric Nurses'', '' Pediatric Nurses Are Faced By Drug-Related Errors In The Applying Questionnaire'', '' Attitude Scale On Medical Errors'' , '' The Trend Of The Scale Of Medical Error'' that was created from the questionnaire, which consists of four sections, 90 nurses who are working in pediatric clinics was applied. Findings: 48.9% of nurses stated that they made pediatric medication error at least one time throughout their working life. 72.2% of nurses stated that they witnessed a medication application error of their colleagues at least one time throughout their working life. In this study, it is detected that pediatric nurses' the most of wrong medication applying are wrong dose medication applying. It is found that medical error tendency of nurses not pleased where they are work now is higher than nurses pleased where they work now. Conclusion: The results of the study are similar with the most of the other researched studies in this topic. It is said that pediatric nurses who participated in the study, have tendency to medical errors in low levels, on the contrary their attitude scores are medium-highly positive. With regard to this study, including the attitudes of nurses, it is recommended that larger samples be undertaken to evaluate.