Toplum ruh sağlığı merkezine devam eden ve devam etmeyen şizofreni hastalarında aile yükünün incelenmesi
Comparing the burden of the family with schizophrenic patients who attend the community mental health centers and with non-attendance
- Tez No: 461188
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Toplum Ruh Sağlığı Merkezine devam eden ve devam etmeyen şizofreni hastalarında aile yükünü karşılaştırmak amacı ile karşılaştırmalı ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerin de (TRSM) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini TRSM'ler tarafından takip edilen 535 şizofreni hastasından 150 şizofreni hastasının bakım vericisi oluşturmuştur. Araştırmaya, Haziran – Kasım 2015 tarihleri arasında TRSM ' de bakım alan şizofreni hastalarının bakım vericilerinden, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olduğunu bildiren 150 bakım verici alınmıştır. Bakım vericiler, hastalarının TRSM' ye devam etme durumlarına göre 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar; TRSM' ye devam eden grup – aralıklı devam eden grup ve devam etmeyen grup olarak 3'e ayrılmış olup her gruba ' Demografik Bilgi ve Zarit Bakım Verici Yükü ' Ölçeği formları uygulanmıştır. Elde Edilen veriler bilgisayar ortamında test edilmiştir. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Hastaların TRSM' ye devam durumları ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi Ki-kare ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda: toplum ruh sağlığı merkezine düzenli devam eden hastaların yakınlarının bakım yükü puan ortalaması aralıklı devam eden grup ve devam etmeyen gruba göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiş, düzenli devam eden grupta bakım yükü algısı, devam etmeyenler ve aralıklı devam edenlere göre düşük bulunmuştur. Buna karşılık aralıklı devam eden ve devam etmeyenler arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in a comparative and definitive way in order to compare the burden of the family with schizophrenic patients who attend the Community Mental Health Centers and wo don't attend those centers. The aforementioned research was conducted in Community Mental Health Centers (CMHC) affiliated with Erenköy Psychiatric Hospital. The environment of the research included the care takers of 150 schizophrenic patients of 535 schizophrenic patients followed by CMHCs. The research involved 150 care takers who were in conformity with the criteria and volunteered to participate in the research among the care takers of the schizophrenic patients treated in CMHC between June and November 2015. The care takers were separated into 3 groups according to the attendance state of their patients to the CMHC. These groups were separated into 3 such as; the group with the constant attendance, the group with the attendance at intervals and the group with the non-attendance, and each group was applied 'Demographic Information and Zarit Burden Interview forms. Acquired information was tested on the computer media. Mann Whitney-U test was used to differentiate between two groups for comparing quantitative data and Kruskal Wallis H-Test was used for more than two groups in order to compare the parameters within groups. Chi-squared test was used to analyze the relationship between the states of attendance to the CMHC of the patients and demographic variances. As a result of the research; it was concluded that the burden point average of the relatives of the patients who attended the community mental health centers regularly differed significantly from the group with attendance at intervals and the group with no-attendance and the perception of the burden of the group with the constant attendance was found lower than the two other groups with the attendance at intervals and non-attendance. However, any meaningful difference between the group who attended at intervals and who did not attend was not found.