An analysis of relation between interest rate spread and economic activities of OECD countries using panel data analysis
OECD ülkelerinde getiri farkı ve ekonomik aktiviteler arasındaki ilişkinin panel veri yöntemi ile analizi
- Tez No: 461192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ÇANKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı OECD ülkeleri için getiri farkı ve ekonomik aktiviteler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi araştırmaktır. Bu kapsamda, bu çalışmada, 2005 – 2015 dönemi arasında getiri farkının ana makro-ekonomik göstergelere, yani sanayi üretimi, enflasyon ve işsizlik oranlarına, etkileri üzerine odaklanmıştır. Getiri farkının yanında, borsa endeksi, M1 para arzı ve uzun vadeli tahvil faizlerinin de ekonomik ektiviteler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi bulmak için panel data analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede kullanılan araçlar ise panel birim kök testleri, panel eşbütünleşme testleri ve panel tahmin modellemeleri kullanılmıştır. Sonuçlar bize getiri farkının ekonomik aktivitelerle uzun dönemli pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu söylerken, literatürdeki bazı yazarlar ise bu ilişkinin gücünün zayıfladığını vurgulamaktadırlar. Bununla beraber dünyada meydana gelen son yıllardaki gelişmelerden dolayı para arzı gibi değişkenlerde ekonomik aktiviteleri açıklamadaki güçlerinin yitirildiği gözlemlenmektedir. Ekonomilerdeki son yıllarda vuku bulan bazı reel olayların teori ile ters düşmesi durumları bazı ekonomistler tarafından“Yeni Normal”–“New Normal”- olarak adlandırılmaktadır. Çünkü, Dünyada önemli sayıda ülkede 2008 finansal krizinden bu yana faiz oranları sıfır veya sıfıra yakın seyretmektedir. Bu çok düşük faiz oranlarına rağmen ekonomilerde ekonomik aktivitelerde istenilen büyüme ve canlanmalar, en azından 2016 yılına kadar, meydana gelmemiştir. Sonuçlarda ayrıca enflasyon ile finansal göstergeler arasındaki ilişkilerin varlığı gözlemlenmiş, fakat işsizlik oranları ve finansal göstergeler arasındaki uzun dönemli ilişkinin varlığı ise görülememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to see long run relation between interest rate spread and economic activities for OECD countries. In this context, the research focused on the effect of spread on main maco-economic indicators such as industrial production, inflation and unemployment rate between 2005 and 2015 by using monthly data. Apart from spread, stock exchange index, M1 and long term interest rates were used to see their influence on macro-economic variables. Panel data analysis was employed to find long run linkage between the variables. The tools that necessary for panel analysis were employed. For instance panel unit root tests, panel cointegration tests, panel estimation methods were employed in the analysis. The results reveal that while interest rate spread still has positive relation with economic activities, as pointed by some authors, the degree of positiveness seems to be declining over the years. However, due to macro-economic development around the World, some variables such as money supply is losing its significance in explaining economic activities. This happens at the time of the economies that are in a new state, which some economists call as“New Normal”. Because, interest rates in many countries are in near-zero level and has been staying there for a along time since the financial crisis of 2008. Despite these lower rates, economic activities could not reach the level desired up until 2016. Although inflation seems to be explained well by all financial indicators, the relation between unemployment rate was not found for spread.