Alkol ve enerji içecekleri kombinasyonunun sıçanlarda epilepsi nöbet eşiği üzerine etkisi
The effect of the combination of alcohol and energy drinks on the threshold of epileptic seizures in rats
- Tez No: 461190
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Psikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızda odaklandığımız hipotez enerji içeceklerinin temel aktif bileşeni olan kafeinin hızlı bir şekilde jeneralize tonik klonik nöbetlere yol açabilmesi ve nöbet uyarıcı etkiye sahip olmasıdır. Votka ve enerji içeceği karışımının içilmesi sonrasında epileptik nöbet ve serebral iskemiye neden olan bir vakamız da mevcuttur. Ayrıca enerji içeceklerinin üniversite kampüslerinde sınav dönemlerinde uyanık kalmayı ve daha iyi çalışma performansı sağladığı yönünde ki reklamlar hızlıca artmaktadır. Bu reklamlar oldukça endişe vericidir. Çünkü kafeinin, uykusuz bireylerde epileptik nöbetleri kolaylaştırıcı etkisi bilinmektedir. Ayrıca yaptığımız literatür taramalarında dikkat çekici olan bir kısım bulunmaktadır. Bu kombinasyonu tüketenlerin daha önce nöbet öyküleri bulunmamasına karşın bu tüketimden sonra nöbet geçirdiklerini anlatan olgu sunumları bulunmaktadır. Üstelik çok hızlı bir şekilde popüler hale gelen alkol ve enerji içeceği kombinasyonunun epilepsi nöbet eşiği üzerine etkisi hakkında literatürde herhangi bir deneysel çalışma bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda ki temel amaç ise alkol ve enerji içecekleri kombinasyonun epilepsi nöbet eşiğini değiştirip değiştirmediğini anlamak, eğer varsa bu etkinin enerji içeceğinin ana aktif bileşeni olan kafeinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek olmuştur. Bu amaç doğrultusunda deneysel epilepsi modeli oluşturulmasında Pentilenetetrazol (PTZ) kullanılmıştır. Enerji içeceği, kafein ve kahve hem tek başına hem de alkol ile birlikte, belirlemiş olduğumuz dozlarda deneklere günlük olarak verilmiş ve enjeksiyonlardan sonra nöbet aktiviteleri ayrıntılı bir şekilde skorlanarak incelenmiştir. Dolayısıyla yaptığımız bu çalışma ile ilk defa alkol ve enerji içecekleri kombinasyonunun epilepsi nöbet eşiği üzerine etkisi tarafımızca incelenmiştir. Elde edilen veriler enerji içeceği'un tek başına kullanımında nöbete giriş süresini erkene çektiğini ve nöbet şiddettini oldukça fazla arttırdığını göstermiştir. Ayrca Enerji içeceği'un alkol ile kombine kullanımnda ise nöbete giriş süresini erkene çektiğini fakat nöbet şiddetini tek başına kullanımının aksine azalttığını göstermiştir. Bu sonuçlar enerji içeceklerinin epileptik nöbetlerle ile ilişkili olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The hypothesis focused on in that study is that cafein, the main active ingredient in energy drinks, may rapidly lead to generalized tonic-clonic seizures and thus cafein has a stimulating effect. In the study, there is also a case of suffering from epileptic seizure and cerebral ischemia caused by drinking a mixture of energy drink with vodka. Nevertheless the advertisements on energy drinks promoting that they provide with a better working performance keeping the students awake in exam periods at campuses are rapidly increasing as well. These advertisements are quite worrying, since it is a well-known fact that cafein catalyzes epilectic seizures in sleepless individuals. Moreover there are several case reports about the individuals having seizures after consuming these mixtures even though these individuals have not suffered a seizure in their lives before. We found this point remarkable in our literature survey. However in the literature there is not any experimental study about the effect of the energy drink-alcohol combination on epileptic seizure threshold. Therefore the main objective of this study was to examine the effect of the energy drink-alcohol combination on epileptic seizure threshold, and if there is such an effect to determine whether this effect stems from cafein, the main active ingredient of energy drinks. In line with this objective, Pentilenetetrazol (PTZ) was used in setting experimental epilepsy model. Energy drink, caffeine and coffee both alone and also with alcohol were daily injected to the experimental subjects in designated doses and the seizure activities of the subjects were elaborately examined by scoring after the injections. Thus the effect of the energy drink-alcohol combination on epileptic seizure threshold was examined at the first time by our study. The obtained data showed that the consumption of Energy drink alone moves the beginning of seizures to an earlier time and also increases the severity of the seizures in great measure. On the other hand, the comsumption of Energy drink-alcohol combination also moves the beginning of the seizures to an earlier time, however it reduces the severity of the seizures unlike the stand-alone consumption. These results indicate that energy drinks may correlate with epileptic seizures.