Kuruluşundan günümüze Şanghay İşbirliği Örgütü
Shanghai Cooperation Organization: Since its establishment to the present day
  1. Tez No: 461195
  2. Yazar: ÖZENÇ BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sınır güvenliğini sağlamak amacıyla Çin, Rusya Federasyonu (RF), Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan Çin'in Şanghay şehrinde bir araya gelerek 1996 yılında bir antlaşma imzalamışlar ve böylece“Şanghay Beşlisi”adında bir grup oluşmuştur. 1996 yılından 2001 yılına kadar bir oluşum olan“Şanghay Beşlisi”her yıl düzenli olarak devlet başkanları seviyesinde toplantılar yapmış ve neticesinde önemli kararlar almıştır. 2001 yılında Özbekistan'ın da katılımıyla örgüt statüsüne geçen“Şanghay Beşlisi”, altı üyeden oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) dönüşmüştür. 2001 yılında 2016 yılı dahil devlet başkanları seviyesinde toplantılar yapmaya devam ederek uluslararası kamuoyunun da dikkatini çeken önemli kararlar almış, antlaşmalar imzalamış ve basın açıklamalarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to ensure military trust in border Regions, Kazakhstan, the People's Republic of China, Kyrgyzstan, Russian Federation and Tajikistan have signed a treaty in China's city of Shanghai and thus a group called“Shanghai Five”was created in 1996. The“Shanghai Five”, a group from 1996 to 2001, held annual summits at the level of heads of state and made important decisions. In 2001, the“Shanghai Five”took the status of the organization with the participation of Uzbekistan and it has been transformed into the“Shanghai Cooperation Organization”consisting of six members. From 2001 to 2016,“Shanghai Cooperation Organization”continued to hold meetings at the level of heads of state, taking important decisions that attracted international public attention, signed treaties and made statements to the press.