Iran's foreign policy towards its allies: 'Axis of resistance'
İran'ın müttefiklerine doğru dış politikası: 'Direniş ekseni'
- Tez No: 461194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, İslam Devrimi sonrası İran'ın Ortadoğu politikalarının batı emperyalizmine karşı“direniş”kavramı çerçevesinde incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çerçevede; ilk çağlardan günümüze değin, gerek dünya gerekse Ortadoğu siyasetinde direnişin kökenleri analiz edilerek bu kavramın bölge siyasi tarihinde geçirdiği evreler saptanacaktır. Yine 1979 tarihinde gerçekleşen İran İslam Devriminin, İslami direniş hareketi bağlamında ele alınması düşünülmektedir. Aynı doğrultuda İran dış politikasında direniş kavramının, devrim ihracı politikaları ile birleşmesi sonucunda nasıl“direniş ekseni”söylemine dönüştüğü irdelenecektir. Bu çalışmada, son dönemlerde Ortadoğu'da artan İran etkisini açıklamada“mezhepsel yayılmacılık”,“Şii Hilali”ve“İran'ın jeopolitik ihtirasları”bağlamında ele alınmasının yetersiz kaldığı savunulmaktadır. Ayrıca“direniş ekseni”söyleminin, bu eksene dâhil olan ve batılı emperyalist politikaların bölgesel etkisinden korunmasını hedefleyen Suriye gibi ülkeler ile HAMAS ve Hizbullah gibi gruplar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yine bu çalışmada, bölge siyasi tarihinin direniş ekseni bağlamında son bir tahlilinin yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Middle East policies of Iran after the Islamic revolution against the western imperialism within the framework of the concept of resistance. In this framework, from prehistoric ages till today, the roots of resistance both in the world and in the Middle East politics will be analysed, and the stages through which this concept has gone in the political history of the region will be identified. Also, the Iranian Islamic revolution, which took place in 1979, will be dealt with within the Islamic resistance movement. In addition, it will be examined how the concept of resistance in the foreign policies of Iran has turned into“axis of resistance”as a result of the combination of the concept of resistance with the policies of revolutionary export. In this study, it is argued that trying to explain the increasing influence of Iran in the Middle East in recent times by means of“sectarian expansionism”, the Shiite crescent“ and ”the geopolitical ambitions of Iran" will not be sufficient. Additionally, another goal is to reveal the effect of the resistance axis discourse on Syria as well as on HAMAS and Hezbollah, which are included in this axis and which Iran wants be protected from the regional influence of the western imperialist policies. Another aspect of the study aims to make a final analysis of the resistance axis in the political history of the region.