Yunanistan'da Bafra kültürü
The culture of Bafra in Greece
- Tez No: 461196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elinizdeki çalışmanın konusuBafra bölgesindeki Türkçekonuşan Hristiyan nüfusun 1920'li yıllarda Yunanistan'daki tarihi süreci, ülkeye yerleşmelerini izleyen yıllardaki güncel yaşamı, farklı kültürel kimliği, siyasi eğilimleri gibi başlıklar altında toplanabilir. Konuyla ilgili bibliyografya ve kaynakça eksikliği, araştırmanın temel sonuçlarından birini oluşturmaktadır: Türkçe konuştuklarından dolayı nüfusların kültürel marjinalizasyonu. Varolan bibliyografyaya, döneme ait gazetelere, Atina ve Komotini'deki arşivlere vebireysel araştırmaya dayanarak sunulan verilerle tanıtılanlar: Bafralıların Yunanistan'a yerleşmesiyle ilgili tarihi çerçeve, yaşam alanları, sorunları, ideolojik yönelimleri ve bunun uzantısı olarak Yunan siyasi realitesine entegrasyonları. Ayıca kültürel profillerine ait folklor verileri detaylı birşekilde alt başlıklarlarla ele alınmaktadır: örf ve adetler, bayramlar ve törenler, nişan,düğün ve vaptiz törenleri, cenazeler, önyargılar, batıl inançlar, halk oyunları, şarkılar, müzik aletleri, geleneksel kıyafetler. İlgili verilerin değerlendirilmesiyle özgün ögeleri olan farklı bir kültürel kimlik ortaya çıkmaktadır. Sözkonusu kimlik, nüfusların Türkçe konuşuyor olmasıyla ustacabastırılmış ve görülmez kılınmıştır. Sözkonusu çalışmayla, günümüze kadar gelebilmiş olan mümkün olduğunca fazla veriye ulaşıp, kaydedilmesi istendi. Tüm zorluklara, bibliyografya ve folklor kaynakları eksikliğine rağmen, Yunanistan'daki Bafralılara ait önemli bir kültürün tarihi bir yapbozunu tamamlayabilmek amaçlandı.
Özet (Çeviri)
The present dissertation deals with the historical trajectory in the Helladic area of the Turkish speaking, Christian populations from the area of Bafra in the 1920s, as well as aspects of their everyday life, their distinct cultural identity and their political orientation over the years following their establishment in Greece. The lack of sufficient bibliographic references on the subject is one of the main findings of the survey: the cultural marginalization of these populations due to their Turkish-speaking nature. Thus, from the existing bibliography, from newspapers of the period, from archives of Athens and Komotini, but also from personal, primary research, elements are presented concerning: the historical context, the regions, the ways and the problems of the installation of people from Bafra in Greece, their ideological orientation and, by extension, their integration into the political reality of Greece. In addition, the folklore elements of their cultural identity are examined dealing with customs, traditions, festive events, wedding, baptism and death ceremonies, superstitions, dances, songs, musical instruments, traditional costumes. From the study of these elements, a distinct cultural identity with particular characteristics emerges, which has remained in obscurity and was deliberately silenced by the Turkish speaking nature of these populations. This paper attempts to record as much as possible of what has survived, despite the difficulties of the absence of many bibliographic references and folklore records, in order to complete the historical puzzle of such an important culture: that of the people from Bafra of Greece.