Atatürk Dönemi Türk romanında kadın kimliğinin inşası
Female identity construction in the Turkish novel during Atatürk's era
  1. Tez No: 461216
  2. Yazar: NEŞE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Kadın kimliğinin inşa sürecini konu alan bu tez, Atatürk Dönemi şeklinde adlandırılan 1920-1938 arası yıllara odaklanmaktadır. Tezin amacı, toplumdaki köklü değişikliklerden payını en çok alan kadınlara odaklanarak değişen hayatın çeşitli görünümlerini romanlarda göstermektir. Tez,“Giriş”in ardından yedi ana bölümden oluşmaktadır. 1920'nin başlangıç kabul edilmesi sebebiyle kadınların henüz cephedeki faaliyetleri ile savaşın devamında gelen süreçteki hâline; eğitim kurumlarındaki durumlarına; meslek sahibi olarak katıldıkları iş yaşamına; sanatsal faaliyetler içindeki varlıklarına; arkadaş, eş, sevgili, anne olarak erkeklerle ilişkilerine; dış görünümlerindeki değişimlere; sosyete içindeki durumlarına bakılarak etraflıca değerlendirilmeye, böylelikle Cumhuriyet'in kadından beklentileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise bütün veriler eşliğinde kadın için düşünülen idealin ne oranda gerçekleşip ne oranda gerçekleşmediği, bir taraftan kadına verilen sınırsız değerin aslında kadına çizdiği sınırlar gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis with a scope of the construction of“female identity”concentrates upon the years 1920- 38, which are entitled the era of Atatürk. The aim of the thesis is to demonstrate various phases of life appearing in novels through focusing on women, who are most exposed to radical changes in society. The thesis is comprised of seven main chapters following the“Introduction”section. Due to the fact that 1920 is the year initiating the very period, these issues below are analyzed carefully so as to identify the expectations of the Republic from women: their activities at the battlefront then as well as their condition during the continuation of the war, their status within educational institutions, their professional lives holding positions together with their existence in relation to artistic activities, their relationship between men as a friend, spouse, partner and mother.In the“Result”section, in light of all the data driven, to what extent the concept of“ideal woman”was realized is aimed to be shared alongside indicating that the unlimited value attributed to women indeed put barriers to their being.