Örgütlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının eşbiçimliliği üzerine bir araştırma
A research on isomorphism of occupational health and safety practices of organizations
- Tez No: 461235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütler, meşruiyet kazanmak ve belirsizliği gidermek için kurumsal çevrelerinden gelen baskılara uyum sağlayıp eşbiçimli hale gelirler. Bu baskıların en etkilisi ve yaptırım gücü olan devlet eliyle yürütülen süreçtir. Bu çalışmada, yasal yaptırımlar sonucunda örgütlerin uygulamalarındaki değişimlerine odaklanılmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun örgütler üzerindeki etkisi kurumsal kuram çerçevesinde incelenmiş, örgütlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları esnasında hangi tür eşbiçimlilik ile hareket ettiklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ilinde faaliyet gösteren, farklı tehlike sınıflarında yer alan örgütlerde çalışan 13 uzman ile görüşme yapılarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun örgütlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına etkisi analiz edilmiştir. 6331 sayılı kanunun etkisiyle örgütlerin yoğun olarak zorlayıcı eşbiçimliliği yansıttıkları ve bazı uygulamalarında ise taklitçi eşbiçimliliğin mevcut olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations are becoming isomorphic by adapting to pressures from their institutional environment in order to gain legitimacy and eliminate uncertainty. The most effective one of these pressures is the process administered by government which has the most sanction power. In this research, it is focused on the changes of the organizational practices as a result of legal sanctions. The Impact of the law 6331 on occupational health and safety on organizations was examined within the framework of the institutional theory, and it is aimed to determine what kind of isomorphism the organizations are following during the occupational health and safety law practices. For this purpose, in this research, interviews are undertaken with 13 specialist who are working in Ankara in different companies which have different hazard classes. According to the results of this research, the impact of Occupational Health and Safety Law 6331 on the health and safety practices was analyzed. Based on the research, it is determined that organizations reflect intensely coercive isomorphism with the influence of the law 6331 and it is observed that in some practices mimetic applications are available.