Markanın hükümsüzlüğü ve hukuki sonuçları
The invalidity of trademark and the legal consequences
  1. Tez No: 461233
  2. Yazar: GÖRKEM GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TOLUNAY OZANEMRE YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, markanın hükümsüzlüğü ve hükümsüzlüğün hukuki sonuçlarını 22.12.2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen ve 10 Ocak 2017 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile karşılaştırmak suretiyle incelemeyi amaçlar. Bu çalışmanın konusu olan“markanın hükümsüzlüğü ve hukuki sonuçları”, incelenirken Giriş ve Sonuç bölümleri hariç Birinci Bölümde marka kavramı, markanın işlevleri, türleri ve sınıflandırılması ve marka hakkı;“Markanın Hükümsüzlüğü”başlıklı İkinci Bölümde; markanın hükümsüzlüğü kavramı, markanın hükümsüzlüğünün markanın iptalinden farkı, markanın hükümsüzlüğü sonucunu doğuran sebepler;“Hükümsüzlük Davası”başlıklı Üçüncü Bölümde; hükümsüzlük davası, hükümsüzlük davalarına ilişkin usul hükümleri, hükümsüzlük davalarının kötüniyetli olarak açılması sorunu;“Markanın Hükümsüzlüğünün Hukuki Sonuçları”başlıklı Dördüncü Bölümde ise; hükümsüzlüğün hukuki sonuçları, etkileri ve kapsamı, markanın rehninde, haczinde ve marka üzerinde intifa hakkının bulunduğu hallerde hükümsüzlüğün etkisi konuları konuya ilişkin olarak öğretide ileri sürülen görüşler ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the invalidity of trademark and the legal consequences of invalidity through comparing Decree-Law numbered 556 on the Protection of Trademarks and Code numbered 6769 Industrial Property Code which is enacted by the Grand National Assembly of Turkey on 22.12.2016 and published in the Official Gazette at the date of 10.01.2017 This study consists of four parts. In The first part the trademark concept, functions, types and the classifications of the trademarks and finally the trademark right, in the second part titled“Invalidity of Trademark”the concept of invalidity, the difference between the invalidity and the cancellation, causes of invalidation, in the third part titled“Action for Invalidity”the action for invalidity, procedure rules of action for invalidity, matter of filing invalidity actions maliciously, in the fourth part titled“Legal Consequences of Invalidity”the scope and effects of legal consequences, the effects of invalidity to trademark pledges, seizures and usufruct right are examined suggested arguments in doctrine and in the light of Turkish Court of Cassation decisions.