Feminist dış politikanın geleceği üzerine bir tartışma: İsveç örneği
A debate on the future of feminist foreign policy: The case of Sweden
  1. Tez No: 804727
  2. Yazar: CANSU BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU SUMBAS YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı feminist dış politikayı bu girişimi başlatan İsveç örneği başta olmak üzere incelemek ve son zamanlarda yükselen eleştirileri de temel alarak feminist dış politikanın geleceğine dair bir tartışma yürütmektir. 2014 yılında İsveç hükümeti tarafından ortaya atılan feminist dış politika söylemini ve Uluslararası İlişkiler alanında kadının yerini anlamak bu çalışmanın konusudur. Tez çalışmasında, İsveç başta olmak üzere feminist dış politikayı benimseyen ülkeler değerlendirilmiş ve kuramsal çerçeve ile birlikte ortak bir feminist dış politika söylemi sorgulaması yapılmıştır. İsveç'in feminist dış politikasının özgün yanları analiz edilmiştir ve yürüttüğü uygulamalar eleştirel bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu tezde, İsveç'in feminist dış politikasının artıları ve eksileri üzerine bir tartışma yürütülmüştür. Tüm bu tartışmalar toplumsal cinsiyet anaakımlaştırması ve norm girişimci temaları çerçevesinde yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda en temelde İsveç'in bu alanda norm-girişimci bir politikayı toplumsal cinsiyet anaakımlaştırması çerçevesinde sürdürdüğüne varılmış ve İsveç'in reelpolitikasının ve feminist dış politikasının uyumsuzluğunun feminist dış politikanın geleceğini tehlikeye attığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the feminist foreign policy, especially the example of Sweden, which initiated this initiative, and to conduct a debate on the future of feminist foreign policy including the recent criticisms. Understanding the feminist foreign policy discourse put forward by the Swedish government in 2014 and the place of women in the field of International Relations is the subject of this study. In this thesis, countries that have adopted a feminist foreign policy, especially Sweden, were evaluated and a common feminist foreign policy discourse was examined within the theoretical framework. The unique aspects of Sweden's feminist foreign policy have been analyzed and its practices have been critically evaluated. In this thesis, a discussion was conducted on the pros and cons of Sweden's feminist foreign policy. All these discussions continued within the framework of the themes of gender mainstreaming and norm entrepreneurship. As a result of this study, it has been concluded that Sweden maintains a normentrepreneurial policy in this field within the framework of gender mainstreaming and it is concluded that Sweden's contradiction in implementing reelpolitics and feminist foreign policy jeopardizes the future of feminist foreign policy.