Enflasyonun toplam otomotiv sanayi üretimi üzerine etkileri
The effects of inflation on total automotive industry production
- Tez No: 461238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TEMİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Otomotiv sanayii her geçen gün gelişmekte ve değişim göstermektedir. Sanayi bakımından gelişmiş ülkelere bakıldığında, ortak özelliklerinden biri güçlü bir otomotiv sanayisine sahip olmalarıdır. Sektörün bu kadar önemli olmasının sebebi ise ekonomiye olan büyük katkısıdır. Diğer sektörlerle olan ilişkileriyle, teknolojik gelişime olan katkılarıyla ve yarattığı istihdamla önemini korumaya ve arttırmaya devam etmektedir. Bu büyük sektör gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye ekonomisinde de anahtar rolü oynamaktadır. Otomotiv sektörü dünya genelinde yaşanan olumlu ya da olumsuz her ekonomik koşuldan fazlasıyla etkilenmektedir. Enflasyon kavramının da bu etkilerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Geçmişten günümüze enflasyon kavramına bakacak olursak toplumlara ve işletmelere olan etkilerini farklı şekillerde görebiliriz. Bu çalışmamda, enflasyonun toplam otomotiv üretimi üzerine etkilerini, veri seti ve ekonometrik yöntem kullanarak araştırılmıştır. Elde edilen veriler ile enflasyonun toplam otomotiv üretimi üzerine etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Automotive industry has been developing and changing day by day. When developed countries are analyzed, it is observed that no sense of all. The reason why this sector is important is its massive contribution to economy. The sector holds its significance and develops it by building correlation with other sectors, contribute to technological development and creating new employment opportunities. This sector holds key position in Turkey's economy likewise in other developed nations. The automotive sector is highly affected by any changes happening in world's economy. Inflation is one of the key factors of this situation. Throughout the history, inflation has affected societies and businesses. In this paper, it is aimed at researching the effects of inflation on total automotive production by using data set and econometric method. With the information gathered, it was that inflation has effect on total car production.