Enflasyonun ticari bankaların kredi arzları üzerindeki etkileri
The Inflation of effects on the commercial banks credits
- Tez No: 89211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
vu ÖZET Enflasyon, genel fiyat düzeyinde sürekli yükselme eğilimi olarak adlandırılmaktadır. Yani toplam mal ve hizmet arzının toplam talebi karşılayamaması durumunda ekonomi daha yüksek bir fiyat seviye sinde dengeye gelmektedir. Enflasyonun oluşumunda rol oynayan faktörlerin hepsi birer maliyet unsuru olarak ekonomi üzerinde belli bir baskı oluşturur. Hükümetlerse bu baskı unsurunu ortadan kaldırabilmek için çeşitli istikrar programlarını devreye sokarlar. Yüksek faiz oranlan bir yan dan üretim maliyetlerini artırabilirken, diğer yandan da tüketim ve yatırım taleplerini düşürebilmektedir. Bunun karşın, sermayenin üretkenliği ve verimliliğinin bir karşılığı olarak görülen faiz, sermaye nin gerekli verim ve üretim artışını sağlayamaması durumunda eko nomide nominal değerlerin artmasından başka bir sonuç doğurmaya caktır. Mali piyasaların en önemli kurumu olan bankacılık sektörünün en temel görevi reel sektörü finanse etmektir. Fakat enflasyonist fiyat hareketleri ve yüksek faiz oranları sebebiyle bu görevini tam anlamıy la yerine getirememektedir. Bir örnek verecek olursak, yüksek değerli ve yüksek varyanslı enflasyon reel faizlerin gözlenmesinde güçlükler yaratmaktadır. Bunun para piyasaları üzerindeki ilk etkisi alım-satım fiyatları arasındaki farkın açılmasıdır. Bankacılık sektörü bu farkın yaratmış olduğu maliyeti, bankacılık ürünlerini kullananlara yansıttı ğı gibi, kendisi de bu maliyetin bedelini ödemektedir. Çünkü Türk Li rası borçlanma-değerlendirme maliyetleri yükseldikçe sektöre olan talep düşmekte, bankaların para piyasasını fonlama kabiliyetleri düş mektedir.vın Granger Nedensellik testi kullanılarak yapılan ekonometrik çalış ma ise, tezde teorik bazda öne sürülen bir takım bulguları kanıtlama mıza yardımcı olmaktadır. 1980 yılından başlayıp günümüze dek uy gulanan mali liberalizasyon politikaları çerçevesinde, ekonominin genişleme dönemlerinde ticari bankaların kredi arzlarının arttığını ekonominin daralma sürecinde ise azaldığını bu test sayesinde daha somut bir şekilde görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By definition, inflation is a rise in the overall price level. In other words, when the supply of commodities and services does not meet the demand, the economy finds the equilibrium at a higher price level. Each factor which contributes to inflation creates a certain stra in on the economy as a cost factor. Governments introduce stability programs to eliminate these strain factors. High rates of interest inc rease the cost of production on the one hand, and shrink the com- sumption and investment demand on the other hand. However, the interest, which is assumed to correspond to the productivity and yield of the capital, will lead only to an increase in the nominal values if the capital is not able to provide the needed yield and production increase. The function of the banks, which are the most important institu tions in the financial sector, is to finance the real sector. However, the inflationist price movements and the high rates of interest prevent them from fulfilling their duties. For instance, a high rate of inflation with a high level of variance makes it difficult of this on the money markets is a wider gap between purchase and sale prices. The ban king sector charges a part of this difference on the customers who use their banking products, but the banks themselves also suffer from it. Because, as the borrowing-valuation costs go up, the demand for the products of the sector falls and the banks ability to fund the money market also diminishes. The econometric study conducted using the Granger Causality Test helps us to verify the theoretical findings of the hypothesis. Wit-IX hin the franework of the liberalization policies which have been imple mented since 1980, we can clearly see with this test that the banks' offer of loans increases during economic expansion times and decrea ses during economic recession periods.