Dindarlık – yardımseverlik ilişkisi (Malatya örneği)
The relation between religiousness and helpfulness (A case study of Malatya city)
  1. Tez No: 461266
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmada, dindarlığın iç güdümlü ve dış güdümlü boyutlarıyla yardım etme eğilimi arasındaki ilişki incelenmektedir. Bununla beraber sosyo-demografik özelliklere göre dindarlık ve yardımseverlik eğilim durumları araştırmanın diğer konularıdır. Malatya il merkezi ve kırsalındaki basit rastlantısal yöntemle belirlenen örneklem grubunun yardım etme, dindarlık ve dinsel eğilim durumları ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli ve anket tekniği kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde Bağımsız T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, dindarlık eğilimi ile yardımseverlik eğilimi arasında zayıf bir ilişki vardır. İç güdümlü dindarlık eğilimi yüksek olan insanların, dış güdümlü dindarlık eğilimi yüksek olan insanlardan daha yardımsever olduğu görülmüştür. Dış güdümlü dindarlık eğilimi ile yardımseverlik eğilimi arasında çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Kadınların yardımseverlik eğiliminin erkeklere göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya göre, bireyin yaşı arttıkça yardımseverlik, dindarlık ve iç güdümlü dindarlık eğilimi artmaktadır. İnsanların yaşadığı yer ile yardım etme, dindarlık ve iç güdümlü dindarlık eğilimi arasında bir ilişki bulunmamıştır. Evlilerin bekârlara göre yardımseverlik, dindarlık ve iç güdümlü dindarlık eğilimlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Eğitim durumuyla dindarlık, yardımseverlik ve iç güdümlü dindarlık eğilimi arasında bir ilişki bulunmamıştır. Yardımseverlik eğilimi ile gelir durumu arasında ilişkinin olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, yardımseverlik eğiliminde dindarlığın etkisi halen mevcut olmakla birlikte daha zayıf bir ilişkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tendency of helpfulness in relation to intrinsic and extrinsic religious orientations is searched. In addition, it is also searched the religiousness and helpfulness tendency according to the some socio-demographic characteristics in Malatya. Sample has been selected with simple random method at rural and urban area. The relational scanning model and questionnaire technique has been used in this study. The results have been evaluated with Independent Sample T- Test, One Way ANOVA and Pearson Correlation. According to the results of the study, the relationship between religiousness and helpfulness is weak. It has showed that intrinsic religious oriented people are more helpful than extrinsic religious people. It has been found out that the relationship between extrinsic religiousness and helpfulness is quite weak. The results have showed that women have more helpful than men. As the age increases; the tendency of helpfulness, religiousness and intrinsic religiousness increase accordingly. In this study, a relationship between settlement area and the tendency of religiousness and helpfulness could not be found. The study has showed that the married people are more helpful, more religious and more intrinsic religious oriented than those who are single. It has also showed that there is no relationship between the education level and the tendency of religiousness and helpfulness. In the same way, it is surprising that no relationship exists between the helpfulness and income level of people. Consequently, the effect of religiousness on helpfulness still exists but it has been getting weaker.