The Relationship between religiosity and crime
Dindarlık ve suç arasındaki ilişki
  1. Tez No: 72990
  2. Yazar: NAZİRE ERİNC AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
oz DİNDARLIK VE SUÇ ARASINDAKİ İLİŞKİ Aksoy, Nazire Erinç Yüksek Lisans, Sosyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kayhan Mutlu Ağustos 1998, 124 sayfa Bu çalışma, dindarlık ve suç arasındaki önemli bir bağlantıyı, sosyal kontrol anlamında ve İslamın çerçevesi ile ortaya koymaktadır. Bu çalışmada vurgulamak istediğim nokta; bencillik, maddiyat, alkol, uyuşturucu, zina gibi değerlerden oluşan düşünce sistemi insanların suç işleme nedenlerinden bir bölümünü oluşturuyor. Örneklerle dini değerlerin bu değerlere karşı olarak ortaya çıktığı gösterilmiştir. Din, bunları günah eylemler olarak isimlendiriyor ve ceza ile karşılık veriyor. İnsanları suça iten bu düşüncelerin tersine dini değerleri ortaya çıkararak, dolaylı olarak suçu çalıştım. Bütün bunları anlayabilmek için çeşitli sorular sorulmuş ve cevaplar analiz edilmiştir. Anahtar: Dindarlık, Sapma, Sosyal kontrol, Suç. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEN RELIGIOSITY AND CRIME Aksoy, Nazire Erinç M. S., Department of Sociology Supervisor: Prof. Dr. Kayhan Mutlu August 1998, 124 pages This study indicates an important link between the religiosity and crime, from a social control perspective, mainly within the Islamic context. What I would like to emphasize in this study is that the belief systems, the way of understanding, which composed of values such as egoism, money-orientation, alcohol, drug addiction, gambling and adultery, provides some of the reasons why people commit crime/deviant act. By giving examples, it is indicated that religious values are against those values. Religion calls them as sinful activities and responds them with the punishment. On the contrary of the ideas, which pushes people into deviation, I studied crime indirectly by putting out the religious values. To be able to understand all above, a variety of questions have been asked and analyzed in this study. Keywords : Religiosity, Deviance, Social control, Crime. Ill