H.1111 (1699-1700) tarihli Ahkâm Defteri'nin (mad 9885) Latin harflerine çevrilmesi ve değerlendirilmesi (S. 182-363)
The transciption and evaulation of ahkâm defteri dated 1699-1700 (Pages 182-363)
  1. Tez No: 461292
  2. Yazar: HABİBE NUR NASUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren teşkilâtlanmaya başlamış, klasik dönemde kurumlarını oturtmuş ve yüzyıllar boyunca çok geniş bir coğrafyada askerî ve siyasî alandaki varlığı ile hüküm sürdüğü kadar kurumsallığı ile de var olmuştur. Osmanlı Devleti'nin Mâliye Teşkilâtı da bu bilinçle ve erken dönem olarak nitelendirilebilecek I. Murad zamanında kurulmuştur. Başlangıçta doğal olarak basit hâlde olan bu kurum zamanla ihtiyaçlara binâen geliştirilmiştir. Mâliye Teşkilatı'nın yüzyıllar boyunca birçok alt kurumu olmuş, kimileri zamanla atıl duruma gelmiş, kimileri de Mâliye Nezâreti'nin kuruluşuna kadar devam etmiş ve ardından da bu nezâretin bir parçası hâline gelmişlerdir. Tüm bu alt kurumlarda devletin her türlü parasal işlerinin kaydedildiği defterlerden birçoğu bir kültürel ve tarihî miras olarak bugünlere kadar gelebilmiştir. Bu defterler bugün Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde farklı kategorilerde tasniflendirilmiştir. Bu araştırmanın konusu olan Mâliyeden Müdevver Defterler, Osmanlı Devleti'nin Mâliye Teşkîlatının ürünü olup 26.000 defterden oluşmaktadır. Çalışma konusu olarak seçilen MAD 9885 numaralı defterin üzerinde çalıştığımız kısmı 183 ve 363 sayfa aralığını kapsamaktadır ve 1699-1700 yılları arasında tutulmuştur. Belirtilen sayfalar dâhilinde defterin incelenen kısmı 90 varaktır ve içerisinde iptal edilmemiş hükümler hariç 407 adet hüküm bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It existed in the classical period with its institutionalization since the foundation of the Ottoman Empire and its institutions as well as with its military and political presence in a very wide geographical region for centuries. The financial organization of the Ottoman Empire was established with this consciousness and at the time of the 1st Murad, which can be described as the early period. Originally simple, this institution had been developed for many years depending on needs. The finance organization was in many sub-institutions, some of them become idle in time, and some continued until the establishment of the Finance Ministry and then it become a part of the Finance Ministry. Many of the books in which all kinds of monetary affairs of the Empire are recorded in all these sub institutions can be conveyed to today as a cultural and historical heritage. These books are classified in different categories in the archives of the BOA today. The subject of this research is the product of the financial organization of the Ottoman Empire and consists of approximately 26000 books. The second part of the book of MAD 9885, which is chosen as the subject of study, covers 183 and 363 pages and was kept between 1699-1700. The book has 90 parts and there are 407 provisions excluding the provisions which are not canceled.