Nükleer enerji sosyal kabul sorunu: Dumlupınar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerine ampirik bir çalışma
Social acceptance of nuclear energy: An empirical study on the students of Dumlupınar University
  1. Tez No: 461293
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sosyoloji, Econometrics, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapısal eşitlik modellemesi (YEM), gizil değişkenlerin birbirleriyle ve gözlenen değişkenlerle arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çok değişkenli istatistiksel bir yöntemdir. Faktör analizi ile çoklu regresyon analizinin birleşmesiyle meydana gelen YEM, bugün birçok disiplin tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, genç nesillerin nükleer enerji konusundaki farkındalıklarının ve kabul düzeylerini etkileyen faktörler arasındaki nedensel ilişkilerin yapısal bir model ile incelenmesini amaçlamaktadır. 2015-2016 eğitim öğretim yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Kampüsünde yer alan fakültelerde öğrenim görmekte olan 521 öğrenciye uygulanan anketle elde edilen veriler YEM ile analiz edilmiştir. Ankette öğrencilere; nükleer enerjiye yönelik algılanan enerji arz faydası, algılanan çevresel fayda, risk algısı, güven ve kabul gizil değişkenlerini, gözlenen değişkenler tarafından temsil ettiği düşünülen sorular yöneltilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde nükleer enerjinin tanımı, tarihçesi, avantajları, dezavantajları ile Türkiye'de nükleer enerji politikasının gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümde YEM ile ilgili genel bilgiler, varsayımlar ve kavramsal açıklamalar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, araştırma modelinin ortaya konulması ile nükleer enerji kabulüne yönelik faktörler arasındaki ilişkiler YEM ile incelenmiştir. Modelde yer alan algılanan enerji arz faydası, algılanan çevresel fayda ve güven gizil değişkenleri kabul düzeyini pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilerken, risk algısı kabul düzeyini negatif yönde etkilemiştir. Elde edilen veriler LISREL 8.21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural equation modeling (SEM) is a multivariate statistical method that reveals the relationship between latent variables and each other and observed variables. SEM, combines factor analysis and multiple regression analysis, is widely used today by many disciplines. This study aims to investigate the causal relationships between the younger generations' awareness of nuclear energy and the factors that affect their acceptance levels with a structural model. Data obtained by the questionnaire applied to the 521 students who are studying at the faculties located on the Campus of Kütahya Dumlupınar University Evliya Çelebi were analyzed by SEM. Students were asked questions that are represented by observed variables that showed the perceived benefits of the energy supply, perceived environmental benefits, risk perception, trust, and acceptance latent variables. In the first section of the study consisting of three section, the definition of nuclear energy, its history, its advantages and disadvantages, and the development of nuclear energy policy in Turkey are included. In the second section general information about SEM, assumptions and conceptual explanations are emphasized. In the third section of the study, research model is presented and the relations among factors related to nuclear energy acceptance have been examined with SEM. Latent variables which are in the model perceived benefits of the energy supply, perceived environmental benefits and trust have statistically significant and positive effect on acceptance, while the risk perception has negative effect. LISREL 8.21 package program was used in the statistical analysis of the obtained data.