Sosyal girişimciliği ve sosyal girişimi etkileyen faktörlerin analizi
Analyzing the factors affecting social entrepreneurship and social enterprise
  1. Tez No: 461291
  2. Yazar: SEZGİN KOYUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İÇLEM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çağdaş dünyada, özelikle bilgi, iletişim ve ulaşım teknolojilerinde olmak üzere hızlı bir değişim süreci yaşamaktadır. Bu süreç etkisini ekonomik, siyasal, sosyal, özetle hayatın her alanında fark edilmektedir. Üstelik, dünya çapında ilişkilerin yoğunlaşması ile mesafeler ve sınırlar toplumsal hayatın pek çok alanında sınırlayıcı olmaktan çıkmaktadır. Sosyal girişimcilik, sosyal pazarlama ve bu kişiler tarafından kurulan örgütler olan sosyal girişimler akademik alanyazında göreli olarak yeni kavramlardır. Ekonominin ve toplumun dinamizmine etki eden sosyal girişimcilik kısaca, toplumsal sorunlara çözüm bulmak amacıyla, sosyal etki için yenilikçilik içeren faaliyet olarak ifade edilebilir. Bu tezde, toplumsal duyarlılığın artması ile birlikte önemi gün geçtikçe artan sosyal pazarlama ve sosyal girişimcilik kavramları ve gelişimleri açıklanmaya çalışılmıştır. Uygulama kısmında da sosyal girişimciliği ve sosyal girişimi faktörleri incelenmiş ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The contemporary world is experiencing a rapid alteration period surrounding especially information, communication and transportation technologies. This process marks its upshots on economic, political social, in short on all fields of life. Moreover by intensification of relations all around the globe, distances and borders are getting out of being limitative. The concepts of social entrepreneurship, social marketing and the organizations they create -that are social enterprises- are relatively new in the academic literature. Influencing the dynamism of the economy and society, social entrepreneurship can be briefly described as an activity involving innovation for social impact in order to find solutions for the social problems. In this case we try to explain social marketing and social entrepreneurship concepts and developments of social marketing and social entrepreneurship which is increasing day by day according to the social interest in it. In the application part we study investigates social entrepreneurship and social enterprise factors. We search and introduce this project.