Denetimli serbestlik sisteminin toplumsal uyum sürecine etkisi: Bolu örneği
Effects of the probati̇on system on soci̇al adjustment process: Example of Bolu
  1. Tez No: 461321
  2. Yazar: NESRİN DOĞAN FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın konusunu suça karışmış ve denetimli serbestlik uygulamasından altı ay yararlanmış olan kişilerin toplumla bütünleşme süreçlerinde denetimli serbestlik kapsamında yapılan uygulamaların etkisinin incelenmesi oluşturmaktadır. Denetimli serbestliğin kuruluş amacı, suça karışmış kişilere verilen hürriyeti bağlayıcı cezalarının olumlu sonuç vermemesi, kişilerin, toplumsal dışlanmaya maruz kalmaları ve kişi özgürlüğüne müdahale olması, toplumda suç mağduruna karşı kin ve intikam düşüncesiyle daha büyük olaylara karışarak yeniden suç işleme eğiliminin önlemeye yönelik uygulamalarla topluma büyük çapta zarar verebilecek davranışların önlenebilmesidir. Bu çalışmanın amacı, Bolu örneğinde denetimli serbestlik kapsamında yapılan çalışmaların sosyal etkisinin ortaya konularak, işleyen ve işlemeyen yönlerinin nedensel olarak saptanmasıdır. Çalışmanın amacından hareketle, örneklem kapsamına dahil edilecek kişilerin seçiminde denetimli serbestlik uygulamalarından biri rehberlik hizmetinden yararlanma koşulu aranmıştır. Rehberlik hizmetinden yararlananların seçilmesinin nedeni ise; kişilere verilen eğitimlerle bilinç düzeylerinin arttırılabileceği, farkındalık kazandırılacağı, algılarının değiştirilebileceği ve böylelikle de toplumsal uyum ve bütünleşme düzeylerinin artabileceği düşünülmüştür. Bu yönde değişim eğilimini somut olarak belirleyebilmek amacıyla da rehberlik hizmetlerinden en az altı ay süreyle yararlanan kişiler çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Bolu'daki denetimli serbestlik uygulamasının seçilmesinde, araştırmacının üç yıldır söz konusu kurumda sosyolog olarak çalışması etkili olmuştur.Çalışmada nitel ve nicel veri toplama teknikleri birbirini tamamlayacak şekilde bir arada kullanılmıştır. Nitel veri toplama tekniği olarak, dört adet odak grup çalışması, nicel veri toplama tekniği olarak ise 124 kişiye anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to investigate the effects of probation system on the people who committed an offence and have been under probation system for six months. The purpose of probation system is to prevent the negative impact of the imprisonment and sidelinement by the society, provide freedom and prevent the recidivizm. The purpose of the research is to investigate the social effects of the probation system in Bolu, whether the system works or not. The participants were selected from the convicts who were under probation system and take guidance. Because it was predicted that guidance would increase the conscious level of the convicts, raise their awareness, change their perception, so the societal cohesion and the level of integration would increase. For the purpose of this, people who were under probation system and took guidance for the six months were selected to participate the research. The sample were selected from Bolu probation office because the researcher has been working in Bolu probation office for three years. The qualitative and quantitative research techniques were used together for this reserach. For the qualitative research, four group study were used for data collection and for the quantitative research, surveys applied to 124 participants