Üniversite öğrencilerinin özel yaşam alanlarına yönelik umut düzeyleri ile stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the level of hope of university students and their attitudes to cope with stress i̇n terms of their private living areas
- Tez No: 461331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin özel yaşam alanlarına yönelik umut düzeyleri ve stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada“karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeli”esas alınmıştır. Araştırmanın evreni 2014–2015 eğitim öğretim yılında Konya ilinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'nden rastlantısal olarak seçilen 392 kız ve 370 erkek olmak üzere toplam 762 öğrencidir. Araştırmada, öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesi için Kişisel Bilgi Formu, umut düzeylerinin belirlenmesi için Özel Yaşam Alanları Umut Ölçeği (ÖYAUÖ) ve stresle başa çıkma tutumlarının belirlenmesi için Stresle Başa Çıkma Tutumları Envanteri (SBTE) kullanılmıştır. Özel yaşam alanlarına yönelik umut düzeyleri ve stresle başa çıkma tutumlarına ilişkin veriler“t”testi ve“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANAVO)”ile analiz edilmiştir. Anlamlı çıkan ANOVA sonuçları için“Scheffe”testi kullanılmıştır. Özel yaşam alanlarına yönelik umut düzeyleri ile stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişki Pearson- Momentler Çarpım Korelasyonu ile incelenmiştir. Özel yaşam alanlarına yönelik umut düzeyini yordayan SBTE'nin alt ölçeklerini belirlemek amacıyla da regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; özel yaşam alanlarından romantik ilişkiler yaşam alanında erkek öğrenciler, kız öğrencilerden; 4. sınıf öğrencileri, 1. sınıf ve 2. sınıf öğrencilerinden ve yaşamlarının çoğunu ilde geçiren öğrenciler, yaşamlarının çoğunu köyde geçiren öğrencilerden daha fazla umutludur. Özel yaşam alanlarından aile yaşamı alanında ise kız öğrenciler, erkek öğrencilerden daha fazla umutludur. Stresle başa çıkma alt boyutlarından kaçma-soyutlanma (biyokimyasal) başa çıkma stratejisini erkek öğrenciler, kız öğrencilerden; 4. sınıf öğrencileri 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerinden daha fazla kullanmaktadır. Stresle başa çıkma alt boyutlarından dine sığınma ve kaçma-soyutlama (duygusal-eylemsel) başa çıkma stratejilerini kız öğrenciler, erkek öğrencilerden daha fazla kullanmaktadır. Stresle başa çıkma alt boyutlarından aktif planlama başa çıkma stratejisini 3. ve 4. sınıf öğrencileri 2. sınıf öğrencilerine göre; kabul bilişsel yeniden yapılanma başa çıkma stratejisini 4. sınıf öğrencileri 1. ve 2. sınıf; 3. sınıf öğrencileri 2. sınıf öğrencilerine göre daha fazla kullanmaktadırlar. Özel yaşam alanlarından sosyal ilişkiler ve romantik ilişkiler ile stresle başa çıkma tutumu alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmakta; akademik alan ve aile yaşamı ile stresle başa çıkma tutumu alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the level of hope of university students and their attitudes to cope with stress ın terms of their private living areas. The“comparative relational screening model”was based on the research. The universe of the research is a total of 762 students, 392 girls and 370 boys, who were randomly selected from Necmettin Erbakan University and Selçuk University in Konya in the academic year of 2014-2015. In the study, Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics of the students, Special Living Areas Hope Scale (ÖYAUÖ) to determine the hope levels and Stress Coping Attitudes Inventory (SBTE) were used to determine stress attitudes. Data on hope levels and stress coping attitudes were analyzed by the“t”test and“One Way Variance Analysis (ANAVO)”The“Scheffe”test was used for meaningful ANOVA results ın terms of their private living areas. The relationship between hope levels and attitudes to cope with stress was examined by Pearson-Moments Multiplication Correlation ın terms of their private living areas. Regression analysis was also used to determine the subscales of the SBTE that predicted the level of hope ın terms of their private living areas. According to the findings obtained in the research; Romantic relations from the private living space are male students in the living space, female students; 4th grade students, 1st and 2nd grade students and students who spend most of their lives are more hopeful than students who spend most of their lives in the village. In the field of family life from private habitats, girl students are more hopeful than male students. The strategy of avoidance-abstraction (biochemical) coping from the stress coping sub-dimensions is based on male students, female students; 4th grade students use more than 1st, 2nd and 3rd grade students. Female students are more likely to use the strategies of refuge and escape-abstraction (emotional-action) from stress coping sub-dimensions than male students. According to the second grade students in 3rd and 4th grade students, the strategy of coping with active planning from the stress coping sub-dimensions, Acceptance cognitive restructuring strategies for the 4th grade students 1st and 2nd grade; Third year students use more than second year students. There is a significant relationship between social relations and romantic relations and stress attitude sub-dimensions in private living spaces; There is no significant relationship between academic field and family life and stress coping attitude sub-dimensions.