Türkiye'de çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri öğrencilerinin sosyal sorunlara bakış açıları
The perspective of the students of the deparment of labour economics and industrial relations on social problems in Türkiye
- Tez No: 885126
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Küreselleşmenin yarattığı baş döndürücü hız sosyal sorunları bir yanıyla kadimleştirirken, diğer yanıyla da yeni sosyal sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sosyal sorunlar karşısında dezavantajlı kesimlerin giderek artan kayıpları, sosyal sorunların saptanması ve bu sorunlara yönelik bakış açısının ortaya konması da yaşamsal bir öneme taşımaktadır. Sosyal sorunların belirlenmesi ve çözüm sunulması bağlamında sosyal politika anahtar roldedir. Sosyal sorunlara çözüm arayarak refahın sağlanmasını hedef alan sosyal politikanın anlamı ve geleceği yalnız uygulamalar değil, akademik çalışmalarla da yeniden ve yeniden sürekli olarak oluşturulmaktadır. Böyle düşünüldüğünde, sosyal politika çalışanlar sosyal sorunlara nasıl bir anlam vermekte ve nasıl yapılandırmakta sorusu daha da önemli hale gelmektedir.Sosyal politika geleneğinin ülkemizdeki temsilcileri olan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEEİ) bölümü öğrencileri sosyal sorunların tanımlanmasında özel önem taşımaktadır. Çünkü; ÇEEİ bölümü ile sosyal sorunlar, hem disiplinler arası yaklaşım hem de sosyal politika eğitimi temelinde bağdaşmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada; ÇEEİ eğitiminin mevcut durumu incelenerek, sosyal politika eğitimi alan ÇEEİ öğrencilerinin hem sosyal politikanın konu alanları içerisinde yer alan sosyal sorunlara bakışının hem de bölüme yönelik algılarının incelenmesi ile birlikte ÇEEİ'nin sosyal politika geleneğinden uzaklaşıp uzaklaşmadığı tartışmasına katkı sunmak amaçlanmıştır. Nicel çalışma yöntemlerinden anket yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın örneklemini ÇEEİ bölümü dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyal Sorunlara Bakış Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda; ÇEEİ öğrencilerinin sosyal sorunlar karşısında sosyal politika yanlı yanıtlar verdiği görülmüştür. Bununla birlikte alan içinde tartışılan“sosyal politika geleneğinden”uzaklaşma konusunda sosyal sorunlara bakış bağlamında bir uzaklaşma olmadığı görülmüştür. ÇEEİ öğrencilerinin sosyal sorunlara bakışına etki eden değişkenleri analiz edildiğinde, cinsiyete, yaşam idamesi durumuna, barınma durumu, kardeş sayısına, baba istihdam durumuna, ailedeki engelli birey varlığına, ailedeki sendikal katılıma ve not ortalamalarına göre sosyal sorunlara bakışın değişmediği görülmüştür. Diğer yandan sosyal sorunlara bakışın yaş grupları, ebeveyn medeni hali, ebeveynlerin eğitim durumu, gelir yeterliliği, gelir durumu, anne istihdam durumu, ebeveynlerin gelir durumu, eğitim gördükleri üniversite ve bölüme yönelik algılarına bağlı anlamlı değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The dizzying speed created by globalization, on the one hand, makes social problems archaic, and on the other hand, causes new social problems to emerge. The increasing losses of disadvantaged groups in the face of social problems make it vital to identify social problems and to present a perspective on these problems. Social policy plays a key role in identifying social problems and providing solutions. The meaning and future of social policy, which aims to provide general welfare by seeking solutions to social problems, is constantly being re-created not only by practices but also by academic studies. When thought like this, the question of how social policy workers give meaning to social problems and how they structure them becomes even more important. As representatives of the social policy tradition in our country, students of the Labour Economics and Industrial Relations (LEIR) department are of particular importance in defining social problems. Because; The CEEI department and social problems are compatible on the basis of both interdisciplinary approach and social policy education. Therefore, in this study; By examining the current status of LEIR education, it is aimed to contribute to the debate on whether LEIR has moved away from the social policy tradition by examining both the perspective of LEIR students who receive social policy education on social problems within the subject areas of social policy and their perceptions of the department. The sample of this study, in which the survey method, one of the quantitative study methods, was used, consists of fourth-year students of the LEIR department. In this research, the“View on Social Problems Scale”developed by the researcher was used as data collection tools. As a result of this research; It has been observed that LEIR students give pro-social policy responses to social problems. However, it has been observed that there is no move away from the“social policy tradition”discussed within the field in terms of perspective on social problems.When we analyzed the variables that affect the LEIR students view of social problems, it was seen that the view of social problems did not change according to gender, income adequacy, survival status, housing situation, number of siblings, employment status of their parents and grade point averages. On the other hand, the perspective on social problems varies significantly depending on age groups, parents' marital status, presence of a disabled person in the family, family's union participation, parents' education level, parents' income level, and their perceptions of the university and department they study at.