Osmanlı İmparatorluğu'nda XIX. Yüzyıl'da Banker Camondo Ailesi ve iktisadi faaliyetleri
In the Ottoman Empire XIX. Century Banker Camondo family and economic activities
- Tez No: 461349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda 1699'da imzalanan Karlofça Antlaşması'yla yaşanan büyük çaplı toprak kaybı sonucunda ortaya çıkan“Duraklama Dönemi”, XIX. Yüzyıl'ı siyasi, ekonomik, kültürel vs. birçok açıdan etkilemiştir. Lale Devri'yle (1718-1730) başlatılan Batılılaşma çabaları III. Selim Dönemi'nde özellikle askeri boyutta ağırlık kazanmıştır. II. Mahmud Dönemi'nde ise 1826'da Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılması dönemin en önemli askeri-siyasi reformlarından biridir. Sultan Abdülmecid Dönemi'nde imzalanan Tanzimat Fermanı Osmanlı İmparatorluğu'nun Batıya entegre olmaya çalışmalarının bir sonucudur. Bu reform hareketleri gerçekleştirilmeye çalıştırılırken yaşanan savaşlar, el değiştiren yönetimler, ekonomik buhranlar, yapılan dış borçlanmalar vs. gibi olumsuz tablolar Batılılaşma çabalarını sekteye uğratmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda XIX. Yüzyıl'da ivme kazanmaya başlayan Batılılaşma hareketleri, dönemin iktisadi, siyasi, mimari, kültürel vs. gibi birçok alanda değişiklik meydana gelmesine neden olmuştur. Güçleri ve etkileri, siyasi ilişkiler ve devlete sağladığı sıcak para yoluyla oldukça artan Galata Bankerlerinin ortaya çıkması Osmanlı ekonomisini olumsuz şekilde etkilemiş ve bu süreç Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar devam etmiştir. 1838'de imzalanan Baltalimanı Ticaret Antlaşması dönemin en etkin iktisadi olaylarından olmakla birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun mali yapısını bozarak açık pazar haline gelmesine neden olmuştur. Devam eden süreçte yaşanan Kırım Savaşı nedeniyle Osmanlı ekonomisinin çökmesi ve yardımına başvurulan Galata Bankerlerinin yüksek faizli borçlar vererek ekonominin daha da kötüleşmesine neden olması Osmanlı İmparatorluğu'nu çöküş sürecine götürmüştür. Bu süreç Muharrem Kararnamesi'nin ilanı ve Düyun-u Umumiye İdaresi'nin kurulmasıyla daha da kötüleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun söz konusu dönem içinde dünya kapitalizmine ayak uydurma çabaları sonuçsuz kalmış, gerçekleştirilmeye çalışılan reformlar ekonomiyi daha da kötüleştirerek, iktisadi açıdan bağımlı konuma gelmesine ve çöküş sürecini hızlandırmasına neden olmuştur. Bu süreçte Osmanlı İmparatorluğu ile finansal ilişkileri olan banker ailelerden biri de Camondo Ailesi'dir. Bu çalışmanın amacı XIX. Yüzyıl'ın en etkin bankerlerinden olan Camondo Ailesi'nin Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki iktisadi faaliyetlerini incelemektir. Çalışmanın sonucu ise Camondo Ailesi'nin sadece finans (bankacılık) alanında değil, kurduğu işletmeler, verdiği istikrazlar, Osmanlı devlet adamlarıyla siyasi ilişkileri ve bir Yahudi aile olarak başkent İstanbul'da kazandığı ayrıcalıklar vs. söz konusu dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nu birçok açıdan etkilemiş olduğudur.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire 'The Period of Stagnation' that occurred as a result of massive earthloss that was experienced by the Karloftian Treaty signed in 1699 influenced the 19th century politically, economically, culturally and in many ways. 'Westernization' efforts started with Tulip Period (1718-1730) had importance especially in military dimension during the time of Selim the third. Abolishing of the Janissary Corps in 1826, during the time of Mahmud the second, was one of the most miltary-political reforms of that period. Tanzimat Edict which was signed in the time of Sultan Abdülmecid is the result of being integrated to the West of Ottoman Empire. Wars, changed governments, economic depressions,foreign indebtments and negative statements like these interrupted the effort to be westernisation during the time of doing reform movements. In the Ottoman Empire, the Westernization movements that started to gain momentum in the 19th century, has been caused many changes into economical, political, architectural and cultural area. To emergence of Galata Bankers who gain strenght and efficiency by the political relations and provide cash money to the state, affected Ottoman Economy negatively and this process endured until first years of Turkish Republic. As well as Baltalimanı Commercial Treaty, signed in 1838, was one of the most effective events of the term, it also ruined financial structure of Ottoman Empire and caused it to be an open market. Because of continuing the Krimean War Ottoman Empire's economy fallen and giving usurious depts from Galata Bankers as help caused worse economy and these took the Ottoman Empire to the collapse process in this period. This process became worse with Muharrem Decree and estabilishing The Ottoman Public Debt Administration. The attempts of the Ottoman Empire to keep up with world capitalism in the period were inconclusive, the reforms that have been tried to be realized have worsened the economy, to become economically dependent and to accelerate the collapse process. One of the banker families that has financial affiliation with the Ottoman Empire in this process is the Camondo Family. The aim of this study is to provide the XIX. The Camondo Family, one of the most influential bankers of the 20th century, examines the economic activities of the Ottoman Empire. As a result of the work, the Camondo Family is not only in finance (banking). The economic activities of the Camondo Family, one of the most influential bankers of the 19th century, on the Ottoman Empire, established businesses, given instabilities, political relations with Ottoman statesmen and the privileges granted as a Jewish family in the capital Istanbul etc affected the Ottoman Empire in many respects in that period.