Cities of nostalgia: Collision of past, present and memory in space in nostalgia, the Black Book and ignorance
Nostalji kentleri: Nosyalji, kara kitap ve bilmemek romanlarında geçmiş, gelecek ve belleğin mekanda çakışması
- Tez No: 461356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada nostalji ile nostalji olgusunun şehirle olan ilişkisi, Mircea Cărtărescu'nın Nostalji (1989), Orhan Pamuk'un Kara Kitap (1990) and Milan Kundera'nın Bilmemek (2000) eserleri üzerinde incelenmiştir. Geçmişin, şimdiki zamanın ve belleğin şehir mekânı üzerine düşümünün gösterilmesi amaçlanmıştır. Tez boyunca şehirlerin bir alan olarak nostaljiyi hem tetiklediği ve hem de kendi bünyesinde barındırdığı savunulmuştur. Seçilmiş romanlarda şehir, nostaljik hafızayı tetikleyici bir mekân konumundadır. Bu bağlamda, eserlerde konusu geçen şehirler sırasıyla Bükreş, İstanbul ve Prag'dır. Her biri çalkantılı tarihsel süreçler geçirmiş bu şehirler, tarihsellikleriyle beraber nostaljik meditasyon için önemli bir alan oluştururlar. Nostalji ile şehir arasındaki diyalog kent çalışmaları ve mekânın fenomenolojisi üzerinden incelenmiştir. Bu çalışmada, şehirlerin kendi tarihsel süreçlerinin kalıntılarını kapsadığı gibi, politik veya kişisel bağlamlarda nostaljik bellek için aktif rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca tez, nostalji ve şehir ilişkisi temalarının Batı kanonu dışındaki eserler üzerinden de tartışılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the notion of nostalgia and its connection with the city in literature in the selected contemporary works of Mircea Cărtărescu's Nostalgia (1989), Orhan Pamuk's The Black Book (1990) and Milan Kundera's Ignorance (2000). It aims to explicate the collision of past, present and memory in the urban space. This study argues that the city as space prompts and embodies nostalgia. The works chosen accumulate nostalgia in connection with their corresponding cities. In this context, cities in question are Bucharest, Istanbul and Prague respectively. Each of them bears tumultuous histories, which makes them crucial spaces for nostalgic reflection. This dialogue between the city and nostalgia is explicated predominantly through urban studies and conceptions of space in phenomenology. Through these examinations this thesis suggests that as the cities contain the residues of their historical past, they fulfill an active role in the workings of nostalgic memories, either in a politicized or private respect. Furthermore, this study aims to suggest a discussion of the themes of nostalgia and the city, in works situated outside the Western canon.