Zeka ve akıl oyunları dersinin değerler eğitimindeki rolünün öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the role of intelligence and mind games in value education according to teacher's opinions
  1. Tez No: 461391
  2. Yazar: ASUMAN SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİDRABİ CİHANGİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada öğrenenlerin değerleri düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve öğrenme sürecine etkin katılım ile etkili öğrenmelerin gerçekleşebilmesi için bir potansiyele sahip olan zekâ oyunları, öğrenme süreçlerinde kullanılmıştır. Zekâ oyunlarının öğrenme süreçlerinde kullanılmasının öğrencilerin değerler eğitimini kazanmasında ne tür etkilerinin olduğu öğretmen görüşlerine göre araştırılmıştır. Bu çalışma ile hem zekâ oyunlarının değerleri öğrenme ve öğretme süreçlerine etkileriyle ilgili alan yazına bir katkı sunulmuş hem de öğretmenler için zekâ oyunları aracılığı ile değerler eğitiminin nasıl sağlanacağı ve bunun süreçlerine nasıl entegre edilebileceği ile ilgili örnekler ve öneriler getirilmiştir. Araştırma kapsamında 258 tane ilkokul ve ortaokulda görev yapan zeka ve akıl oyunları öğretmenine Zeka ve Akıl Oyunları Ölçeği ve Değerler Eğitimi Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre zeka ve akıl oyunları bireyler arası ilişkileri olumlu yönde etkilemektedir. Zeka ve akıl oyunları eğitimi öğrencilerin milli değerlerini, evrensel değerleri öğrencilerin özerkliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, intelligence games, which have the potential to enable learners to develop value thinking skills and effective participation in learning process and effective learning, have been used in the learning process. The effects of using intelligence games in the learning process in the acquisition of values education of the students were researched according to the opinions of teachers. In this study, a contribution is made to the field related to the effects of learning and teaching values of intelligence games on the values of intelligence games, and examples and suggestions are given about how to teach values education through intelligence games and how to integrate them into their processes. Within the scope of the research, Intelligence and Intellect Games Scale and Values Education Scale were applied to 258 elementary and secondary school intelligence and mind games teachers. According to findings from the research, intelligence and mind games play a positive role in interpersonal relations. Intelligence and mind games increase the national values of education students and universal values increase the autonomy of students.